Neinerciální vztažná soustava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jako neinerciální vztažná soustava se ve fyzice označuje taková vztažná soustava, v níž neplatí 1. Newtonův pohybový zákon ani 3. Newtonův pohybový zákon, tzn. že těleso, ačkoliv na ně nepůsobí žádná síla nebo výslednice sil je nulová, mění svůj pohybový stav (rychlost), tzn. pohybuje se s nenulovým zrychlením. Druhý použít lze, ale musíme vzít v úvahu kromě sil vznikajících vzájemným silovým působením těles i síly setrvačné.[1]

Změna pohybového stavu se vysvětluje setrvačnou silou, jejíž původ je mimo neinerciální vztažnou soustavu.

Neinerciální vztažné soustavy se vzhledem k inerciálním vztažným soustavám pohybují nerovnoměrně (s nenulovým zrychlením). Stejně velké zrychlení, ale opačného směru, mají všechna tělesa v neinerciální vztažné soustavě (nepůsobí-li na ně další síla).

Příklad[editovat | editovat zdroj]

  • Nejjednodušším příkladem neinerciální soustavy je soustava, která se vzhledem k inerciální soustavě pohybuje s konstantním zrychlením.
  • Neinerciální vztažnou soustavou je i soustava spojená s povrchem Země. Vzhledem k zemské rotaci působí v této soustavě na pohybující se tělesa Coriolisova síla. To lze názorně ukázat pomocí Foucaultova kyvadla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/40-neinercialni-vztazne-soustavy

Související články[editovat | editovat zdroj]