Neighbor Discovery Protocol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Neighbor Discovery Protocol (zkratka NDP, ND)[1] je v informatice název protokolu, který je používán v IPv6 pro autokonfiguraci síťových rozhraní. Pracuje pouze v podsítích s prefixem /64 (viz maska sítě) a umožňuje zajistit mnoho technických detailů potřebných pro funkční komunikaci.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Neighbor Discovery Protocol (NDP) je součástí rodiny protokolů TCP/IP, které jsou používány pro komunikaci v Internetu. NDP pracuje na linkové vrstvě síťového modelu (RFC 1122) a je zodpovědný za automatickou konfiguraci adres uzlů, objev zjišťování uzlů na lince, určování adresy linkové vrstvy jiných uzlů, hledání duplicit adres, hledání dostupných směrovačů a DNS serverů, zjišťování prefixů adres a udržování dosažitelnosti informace o cestách do jiných aktivních sousedních uzlů (RFC 4861).[2]

Srovnání s IPv4[editovat | editovat zdroj]

Protokol definuje pět různých typů paketů ICMPv6, jenž vykonávají funkce pro IPv6 podobným způsobem, jako pracuje v IPv4 protokol ARP, ICMP Router Discovery a ICMP Redirect. NDP však poskytuje mnoho vylepšení oproti předchozímu IPv4 (viz RFC 4861, oddíl 3.1). Například obsahuje zjišťování nedostupnosti sousedních uzlů (NUD), čímž se zlepší odolnost doručení paketu při selhání směrovačů nebo linek či mobilních uzlů.

Inverzní Neighbor Discovery (IND) rozšíření protokolu (RFC 3122) umožňuje uzlům určit a propagovat adresu IPv6 odpovídající dané adrese linkové vrstvy podobně jako v IPV4 pracoval protokol RARP. Protokol Secure Neighbor Discovery Protocol (SEND) je rozšíření zabezpečující NDP, které používá Cryptographically Generated Addresses (CGA) a Resource Public Key Infrastructure (RPKI), aby poskytl alternativní zabezpečený mechanismus k NDP, který je nezávislý na IPsec.

Technické detaily[editovat | editovat zdroj]

NDP definuje pět ICMPv6 typů paketů za účelem inzerování nebo žádání routeru či souseda a síťových přesměrování.[2]

Router Solicitation (typ 133)
Hostové se ptají Router solicitation zprávami čímž se snaží na připojené lince najít routery .[3] Uzly, které směrují pakety, které nebyly adresovány jim, začnou vytvářet Router advertisment pakety ihned po obdržení této zprávy, nikoli v jejich dalším naplánovaném čase.
Router advertisment (type 134)
routery ohlašují jejich přítomnost spolu s různými linkovými a Internetovými charakteristikami buď periodicky nebo v reakci na zprávu Router solicitation .
Neighbour solicitation (typ 135)
Neighbour solicitation jsou používány uzly k určení adresy linkové vrstvy na souseda, nebo ověření, že soused je stále dosažitelný pomocí cache adresy linkové vrstvy.
Neighbor advertisment (typ 136)
Neighbor advertisment používají uzly v reakci na zprávu Neighbour solicitation
Redirect (typ 137)
Směrovače mohou informovat hostitele, že existuje lepší prvního hop na cílový router.

Tyto zprávy jsou použity pro následující funkce :

 • Router discovery: hostové mohou najít směrovače umístěné na přiložených odkazech.
 • Prefix discovery: hostové mohou objevit prefixy adres , které jsou na odkaz pro připojené odkazy .
 • Parametr discovery: hostové mohou nalézt linkové parametry (např. MTU ).
 • Automatická konfigurace adres: konfigurace bez státní příslušnosti adres síťových rozhraní.
 • Rozlišení Adres: mapování mezi IP adresami a spojové vrstvy adres.
 • Stanovení next–hop: hostitelé mohou najít další směrovače na místo určení.
 • Detekce nedostupnosti sousedních uzlů (NUD): určení, že soused je již na tomto linku dostupný.
 • Detekce duplicitních adres (DAD ): uzly mohou zkontrolovat, zda adresa je již v provozu.
 • Rekurzivní DNS server (RDNSS) a DNS Search List (DNSSL) Přiřazení pomocí inzerování směrovače (RA) voleb.[4] Toto je nová funkce a není široce podporovaná klienty.
 • Packet redirection, aby poskytovaly lepší next-hop cestu pro některá cílová místa.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Neighbor Discovery Protocol na anglické Wikipedii.

 1. Network Working Group. Protocol Overview [online]. The Internet Engineering Task Force (IETF), 1 March 2005, [cit. 2016-06-07]. S. 3. [1]. (anglicky) 
 2. a b RFC 4861, Neighbor Discovery pro IP verze 6 (IPv6), T. Narten et al. (září 2007)
 3. Network Working Group, Thomas Narten, Erik Nordmark, William Allen Simpson, Hesham Soliman Protocol Overview [online]. The Internet Engineering Task Force (IETF), 1 MARCH 2005, [cit. 2013-03-02]. S. 9. Router Discovery: How hosts locate routers that reside on an attached link.. [2]. (anglicky) 
 4. RFC 6106, IPv6 Router Reklama Možnosti konfigurace DNS, J. Jeong (Ed.), S. Park, L. Beloeil, S. Madanapalli (listopad 2010)