Nehoda lanové dráhy v Cavalese 1998

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Druhá tragická nehoda kabinové visuté lanové dráhy u města Cavalese se stala 3. února 1998. Došlo k ní 22 let po první tragické nehodě na stejné lanové dráze. Tentokrát za ni mohl nade vší pochybnost lidský faktor.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Piloti z letecké základny Aviano se údajně často bavili tím, že při svých letech podlétávali nosné lano lanovky (italské zákony nedovolují létat nad obydlenými oblastmi níže než ve výšce 500 metrů). Tato informace však bude pravděpodobně pouhou spekulací některých žurnalistů, protože lano lanovky pilotům splývá s terénem, a zvláště při větších rychlostech ho nemají šanci postřehnout – viditelné jsou jen nosné sloupy a kabinky. Prokázáno je, že piloti rádi létali horskými údolími v hraniční letové hladině a vyššími rychlostmi, než měli povoleno (nad 800 km/h) 3. února 1998 se stalo manévrování letadla v nízké výšce osudným 20 turistům. V 15.30 h se pilot Richard Ashby se svým strojem Grumman EA-6 Prowler dostal do kontaktu s nosným lanem kabinové lanovky. Pravým křídlem ho přetnul, část křídla jím byla odříznuta, ale podařilo se mu v pořádku přistát na základně v Avianu.

Pilot odmítl před italským soudem vypovídat a byl později souzen z neúmyslného zabití a zabití z nedbalosti v Severní Karolíně. Porota uznala argumenty obhajoby, že pilot neměl lanovku zakreslenou na mapě a navíc mu údajně nefungoval výškoměr. Pilot i jeho navigátor byl osvobozen.

Záhy ale byli oba muži obviněni znovu, a to za maření spravedlnosti. Toho se dopustili tím, že zničili videozáznam z letadla ze dne nehody. Oba byli uznáni vinnými a propuštěni z armády. Pilot byl odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 6 měsíců nepodmíněně.

Dopady události na veřejné mínění[editovat | editovat zdroj]

Tragédie vyvolala protiamerické demonstrace v celé Itálii. Politici požadovali odchod všech amerických vojáků ze svého území. Prezident Bill Clinton se musel Italům několikrát omluvit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cavalese cable car disaster (1998) na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]