Neferhetepes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neferhetepes
Manželka Veserkaf[1][2]
Potomci Sahure (pravděpodobně)[2][3]
Hrobka hrobka ve tvaru pyramidy poblíž Veserkafovy pyramidy v Sakkáře[2][3]

Neferhetepes byla manželkou faraona Veserkafa, který založil pátou dynastii.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

  • královská matka (mut nesut)[2][3]

Hrobka[editovat | editovat zdroj]

Neferhetepesina hrobka měla základnu 26,15m x 26,15m.[2][3] Hrobka je značně poškozena, protože se v minulosti stala cílem zlodějů stavebních kamenů.[2][4] Na podzemí královniny pyramidy je zajímavé, že na byl použit sedlový strop, který byl jinak vyhrazen jen pyramidám faraonů.[2][4] V hrobce hodnostáře Persena v Sakkáře se dochoval nápis zmiňující tuto královnu.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Suplementa 2004, Staroegyptské královny, Jejich život a doba. Příprava vydání Hana Vymazalová. Praha: České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, 2005. Kapitola Královny 5. dynastie, s. 35. 
  2. a b c d e f g h KREJČÍ, Jaromír; LANDGRÁFOVÁ, Renata. Královny 5. dynastie [online]. Praha: České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Dostupné online. 
  3. a b c d e Suplementa 2004, Staroegyptské královny, Jejich život a doba. Příprava vydání Hana Vymazalová. Praha: České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, 2005. Kapitola Královny 5. dynastie, s. 37. 
  4. a b Suplementa 2004, Staroegyptské královny, Jejich život a doba. Příprava vydání Hana Vymazalová. Praha: České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, 2005. Kapitola Královny 5. dynastie, s. 36. 

Poznámka: Knižní titul Suplementa 2004 je (spolu s jinými) dostupný i online na webových stránkách Pražských egyptologických studií, a to po jednotlivých kapitolách ve formátu PDF. První reference odkazuje na verzi knižní, druhá na elektronickou. Obě verze se zdají být zcela totožné (včetně stránkování).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]