Nebulin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nebulin reguluje délku tenkých filament (thin filaments) v sarkomeře svalových vláken: elektronmikroskopický snímek

Nebulin je obrovský protein o velikosti asi 800 kDa, jenž se vyskytuje v kosterní svalovině obratlovců a reguluje velikost tenkých filament v sarkomeře svalových vláken.[1] V jeho struktuře se opakuje mnohokrát za sebou stejný motiv. Patří mezi aktin vázající proteiny a jeden nebulin je schopen asociovat se s 200 aktinovými podjednotkami, ale i s dalšími proteiny, jako je kalmodulin, tropomyosin, troponin a tropomodulin.[2] Nebulin zřejmě funguje jako molekulární pravítko, jež reguluje délku sarkomery. Tato funkce však dosud nebyla zcela potvrzena a naopak se nově vynořují donedávna neznámé role tohoto proteinu.[3] Mutace v genu pro nebulin jsou spojovány s tzv. nemalinní myopatií.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 
  2. a b MACIVER, Sutherland. The Encyclopaedia of Actin-Binding Proteins (and Drugs): Nebulin [online]. Dostupné online. 
  3. MCELHINNY, A. S.; KAZMIERSKI, S. T.; LABEIT, S., et al. Nebulin: the nebulous, multifunctional giant of striated muscle. Trends Cardiovasc Med.. 2003, roč. 13, čís. 5, s. 195-201. Dostupné online. ISSN 1050-1738.