Nebezpečná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nebezpečná
Hlavní představitelé filmu, Bette Davis a Franchot Tone
Hlavní představitelé filmu, Bette Davis a Franchot Tone
Základní informace
Původní název Dangerous
Země USA Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 79 minut
Žánr drama
Scénář Laird Doyle
Režie Alfred E. Green
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Bette Davis
Franchot Tone
Margaret Lindsay
Produkce Harry Joe Brown, Hal B. Wallis, Jack L. Warner
Hudba Ray Heindorf, Heinz Roemheld
Kamera Ernest Haller
Kostýmy Orry-Kelly
Střih Thomas Richards
Výroba a distribuce
Premiéra USA 25. prosinec 1935
Produkční společnost Warner Bros.
Distribuce Warner Bros.
Ocenění Oscar pro hlavní herečku
Nebezpečná na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nebezpečná (angl. Dangerous) je drama režiséra Alfreda E. Greenaa z roku 1935 s Bette Davis a Franchotem Tonem v hlavní roli. Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné povídky scenáristy Lairda Doyleho a získal Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli pro Bette Davis.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Don Bellows (Franchot Tone), významný architekt z New Yorku, je zasnoubený s krásnou a bohatou Gail Armitage (Margaret Lindsay). Jednoho večera jde zapít s přáteli zasnoubení, když na ulici potká vyhaslou umělkyní Joyce Heath, která byla kdysi jednou z nejslibnějších hereček na Broadwayi. Don se cítí hluboce zavázán Joyce, protože její výkon ve hře Romeo a Julie ho inspiroval natolik, že se stal architektem. A proto se rozhodl jí pomoct, když ji opilou a znavenou poznal v hospodě. Vezme ji k sobě do domu a spolu s hospodyní Williamsovou (Alison Skipworth) jí chtějí pomoct zbavit se závislosti.

Don se snaží Joyce držet od alkoholu a v procesu pomoci se do ní zamiluje. Ta ho varuje před svým přesvědčením, že ničí všechno a každého, koho se dotkne. Aby ji uchránil, Don zruší zasnoubení s Gail a zajistí herečce návrat na divadelní prkna. Před premiérou nové hry požádá Don Joyce o ruku. Ona to odmítá. Neuvádí Donovi pravý důvod a tím je její svazek a manželství s neúspěšným Gordonem Heathem (John Eldredge).

Joyce jde požádat Gordona o rozvod, ten však zarputile odmítá. Požádá ho pod záminkou lži, aby s ní jel něco zařídit. Ona řídí auto, táže se svého manžela, zdali by se pod hrozbou smrti s ní rozvedl, a když jí manžel odpovídá, že ne, Joyce napálí jejich auto do stromu a způsobuje těžkou autonehodu. Ona vyvázne bez těžkých zranění, kdežto on zůstává ochrnutý na celý život.

Don je v troskách, jakmile se skrze noviny dozví, že jej Joyce oklamala. Obviní ji, že je sobecká ženská. Ona se trápí a chce se zabít, když v tom najde v sobě potřebu a nutkání pomoct svému muži a postarat se o něj. Než by Donovi řekla úplnou pravdu, že ho miluje, rozhodne se pro manžela Gordona, se kterým chce strávit zbytek života a poradí Donovi Bellowsovi, aby se vrátil k snoubence a vzal si ji.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Bette Davis jako Joyce Heath
Franchot Tone jako Don Bellows
Bette Davis Joyce Heath
Franchot Tone Don Bellows
Margaret Lindsay Gail Armitage
Alison Skipworth Hospodyně Williamsová
John Eldredge Gordon Heath
Dick Foran Teddy

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Bette Davis získala za postavu alkoholem vyprahlé herečky Joyce Heath Oscara. Byla za tuhle poctu ráda, avšak měla dojem, že ji spíš měla získat rivalka Katharine Hepburn za film Alice Adams[1], která byla v tom roce taky nominována[2]. Celý život měla pocit, že to byla jen cena útěchy za to, že rok předtím nebyla oficiálně nominována za film Of Human Bondage[1].

V roce 2002 byla síť restaurací Planet Hollywood v konkurzu a musela prodávat svůj majetek. Mezi něj patřila i soška Oscara, kterou kdysi Davis získala za film Nebzepečná. Steven Spielberg anonymně cenu Akademie v aukční síni Sotheby's zakoupil a vrátil americké Akademii filmového umění a věd[3].

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Oscar[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Nebezpečná (1935) Trivia | Dangerous (1935) Trivia http://www.imdb.com/title/tt0026261/trivia
  2. 8. ročník cen Akademie za rok (1935) Nominovaní a vítězové | The 8th Academy Awards (1935) Nominees and Winners http://www.oscars.org/awards/academyawards/legacy/ceremony/8th-winners.html
  3. Ceny pro film Nebezpečná (1935) | Awards for Dangerous (1935) http://www.imdb.com/title/tt0026261/awards

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]