Nayib Bukele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nayib Bukele
Presidente Bukele (cropped).jpg
46. prezident Salvadoru
Úřadující
Ve funkci od:
1. června 2019
PředchůdceSalvador Sánchez Cerén
Stranická příslušnost
ČlenstvíFrente Farabundo Martí para la Liberación Nacional (do 2017)
Grand Alliance for National Unity
NI

Narození24. července 1981 (41 let)
San Salvador
Alma materUniversidad Centroamericana “José Simeón Cañas”
Profesepolitik, podnikatel a influencer
Náboženstvíislám
OceněníTime 100 (2021)
Webová stránkawww.presidencia.gob.sv/presidente-de-la-republica/
CommonsNayib Bukele
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nayib Armando Bukele Ortez (* 24. července 1981 San Salvador) je salvadorský politik, podnikatel, bývalý starosta San Salvadoru a 46. prezident Salvadoru.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Je synem Olgy Ortez de Bukele a Armanda Bukele Kattána, palestinského křesťana, který později konvertoval na islám a stal se imámem. „Nayib“ je hispanizovaná verze arabského názvu „Najib“. Sám Nayib Bukele uvádí, že nepatří k žádné náboženské komunitě. Už v mladém věku začal podnikat a v 18 letech řídil společnost. Nayib Bukele je vlastníkem společnosti Yamaha Motors El Salvador, která prodává a distribuuje výrobky firmy Yamaha v Salvadoru. Byl také ředitelem a předsedou společnosti OBERMET, SA DE CV.

Bukele byl za stranu Farabundo Martí National Liberation Front 11. března 2012 zvolen starostou Nuevo Cuscatlánu. V komunálních volbách v roce 2015 vyhrál a stal se starostou salvadorského hlavního města San Salvadoru. Zastupoval koalici mezi FMLN a PSP a obdržel 50,37 % hlasů z celkového počtu. Do funkce nastoupil 1. května 2015. Dne 10. října 2017 byl ale vyloučen z FMLN, protože ho etický tribunál strany obvinil z podpory vnitřního rozdělení a provádění pomlouvačných činů proti straně. Po vyloučení z FMLN měl ambice účastnit se prezidentských voleb v roce 2019 jako nezávislý zástupce, který odmítá současný politický systém. Založil hnutí Nuevas Ideas s cílem učinit z něj politickou stranu, ve které by mohl kandidovat na prezidenta Salvadoru.

Po oznámení jeho ambice stát se prezidentem blokovaly vládnoucí levicová strana FMLN a pravicová strana Alianze Republicana Nacionalista (ARENA) jakékoli pokusy o založení jakékoli strany, kterou by pokusil použít pro jeho kandidaturu. Nakonec svou prezidentskou kampaň vedl za pravicovou stranu Gran Alianza por la Unidad Nacional (GANA), která byla kontroverzní, protože byla považována za zradu jeho progresivních ideálů. Jeho kampaň prohlašovala, že spojení s touto stranou je jedinou zbývající možností pro jeho prezidentskou kampaň. V prezidentských volbách konaných 3. února 2019 získal 53,8 % hlasů a v prvním kole hned zvítězil. Do funkce prezidenta Salvadoru nastoupil 1. června 2019. Znovu kandidovat již nemůže, takže v úřadu skončí 1. června 2024.

Na začátku svého funkčního období formuloval bezpečnostní plán, kterým chtěl zabránit vlivu organizovaného zločinu gangu Maras. Od června 2020 měl úspěchy v boji proti násilí, což je hlavní problém Salvadoru, protože míra vražd v zemi je více než poloviční. Političtí pozorovatelé mají ale podezření na tajnou dohodu mezi vládou a gangy, jako tomu bylo v roce 2013 za předchozí vlády.

V únoru 2020, zatímco poslanci nebyli dostatečně početní, aby schválili státní půjčku ve výši 109 milionů dolarů na financování bezpečnostních sil, přišel do zákonodárného shromáždění ve chvíli, kdy byli přítomni pouze jeho příznivci, a doprovázen ozbrojenými vojáky zastrašoval poslance. Na začátku pandemie covidu-19 uzavřel hranice a oznámil přísný zákaz vycházení s policií a armádou v ulicích, porušování zákazu bylo trestáno vězenímí. V dubnu salvadorský ústavní soud rozhodl, že takové nařízení bylo protiústavní. Přislíbil okamžitou finanční pomoc rodinám v nouzi. Na tyto skutečnosti reaguje i Amnesty International.

Dalším kontroverzním počinem prezidenta bylo zavedení bitcoinu jako oficiálního platidla v zemi. Navzdory varování výkonné rady Mezinárodního měnového fondu (MMF) se kryptoměna stala platidlem v Salvadoru od 7. září 2021. Po roce se začalo ukazovat, že to nebylo prozíravé rozhodnutí. Chudá země ještě více zchudla a podle některých zdrojů se přiblížila k bankrotu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FIŠER, Miloslav; NOVÁK, Richard. Sázka, která nevyšla. Salvador míří po zavedení bitcoinu k bankrotu. Novinky.cz [online]. 2022-.09-07 [cit. 2022-.09-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]