Naval Criminal Investigative Service

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Naval Criminal Investigative Service
Vznik1992
SídloQuantico, 221 34, Spojené státy americké
Souřadnice
Mateřská organizaceUnited States Department of the Navy
Oficiální webwww.ncis.navy.mil
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na tento článek je přesměrováno heslo NCIS. Tento článek je o americké agentuře. O americkém seriálu pojednává článek Námořní vyšetřovací služba.
Odznak zvláštních agentů NCIS

Naval Criminal Investigative service (NCIS) (česky: Námořní kriminální vyšetřovací služba) je federální vyšetřovací agentura ve Spojených státech spadající pod americké námořnictvo a zaobírající se vyšetřováním zločinů spáchaných v námořnictvu a námořní pěchotě Spojených států amerických. NCIS má za úkol: vyšetřovat zločiny spáchané příslušníky námořnictva a námořní pěchoty Spojených států, ochraňovat námořnictvo před terorismem, bojovat s terorismem, bojovat proti počítačové kriminalitě v námořnictvu či namířené proti námořnictvu a kontrašpionáž. Hlavní priority pro Námořní vyšetřovací službu jsou potlačit kriminalitu v námořnictvu, ochraňovat námořní tajemství a chránit námořnictvo před terorismem. K tomuto poslání je její centrála ve Washingtonu D.C. vybavena Vícenásobným výstražným komunikačním centrem, v originálu Multiple Threat Alert Center neboli MTAC.

Předchůdkyní NCIS byla NIS (Naval Investigative Service) doslova Námořní vyšetřovací služba, ze které se stala NCIS v roce 1992 po změně názvu, který provedlo námořnictvo. (Armádním protějškem NCIS jsou Armádní CID a Defense Criminal Investigative Service.

Nejvíce je NCIS proslavena americkým seriálem Námořní vyšetřovací služba, který je vysílán od roku 2003 a volně navazuje na seriál JAG.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Naval Criminal Investigative Service na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]