Navásana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paripurna Navasana

Naukasana ("loďka") je sedící ásana. Její variace zahrnují Paripurna Navasana ( paripūrṇanāvāsana "Celá loďka"),[1] Ardha Navāsana ("Polovina loďky"),[2] a ekapadanavasana ("Jednonohá loďka").

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název pochází ze sanskrtského slova nava "loď" a asana (आसन), což znamená "držení těla" nebo "sídlo".[3][4] Tělo by mělo připomínat loďku, zcela vyvážené na hýždích.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo přichází do tvaru V, vyvažování je zcela na hýždích. V různých variantách a tradicích, ruce, nohy i trup mohou mít různé pozice. V Paripurna Navasána nohy i záda jsou zvednuty vysoko a paže rozšířené vpřed a rovnoběžné k zemi. V Arda Navasána ruce spojené za krkem a záda i ramena   jsou blíže k zemi.

Pozice se začíná sedem podlaze. Pokrčí se nohy v kolenou, chodidla se položí na zem, a  dlaně spočinou zezadu na  stehnech. Zvednutí nohou vede ke změně rovnováhy, která se koriguje sedacími kostmi, nikoliv kostrčí.  Dojde k prodloužení páteře a zvednutí hrudníku[5].

Výhody[editovat | editovat zdroj]

Ásana posiluje břišní svaly, nohy a dolní části zad. Paripurna Navasána zmírňuje  stres, zlepšuje trávení a pomáhá  spodním břišním orgánům: ledvinám, střevům a prostatě u mužů. Může také stimulovat štítnou žlázu.Pozice pomáhá zlepšit koncentraci a uvolňuje mysl, Posiluje sílu vůle, odhodlání a sebeovládání.[6] Ardha Navasána působí na horní břišní orgány: slinivku, žlučník, slezinu a játra.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Navasana na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online. 
  2. Dostupné online. 
  3. Active Interest Media, Inc. Yoga Journal. [s.l.]: Active Interest Media, Inc., August 1996. Dostupné online. S. 51. (anglicky) 
  4. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-81-7041-293-9. 
  5. https://www.verywell.com/boat-pose-navasana-3567061
  6. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-0-89281-999-7. 
  7. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]