Natzweiler-Struthof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Souřadnice: 48° 27′ 17″ s. š., 7° 15′ 16″ v. d.

Koncetrační tábor Natzweiler-Struthof

Koncentrační tábor Natzwiller-Struthof (německy: Konzentrationslager Natzweiler-Struthof) byl jediný koncentrační tábor na území dnešní Francie. V době jeho založení, byly Alsasko a Moselle připojené k Třetí říši. Byl založen během druhé světové války v lokalitě Struthof, v kopcích nad městem Natzwiller (Bas-Rhin).

Koncentračním táborem a jeho pobočkami prošlo asi 52000 vězňů z celé Evropy (včetně Čechů), ale především z Francie, zejména z věznic ve městech Lorraine, Epinal, Nancy a Belfort v regionu Franche-Comté. 22000 lidí zde zemřelo, z toho více jak 200 československých občanů[1], na následky věznění, vysílení, pokusů na lidech, nemocí, nachlazení, podvýživou nebo bylo zavražděno.

Byli zde vězněni například slovinský spisovatel Boris Pahor, nebo norský politik Trygve Bratteli.

V táboře se prováděly experimenty na lidech s tyfem, yperitem a fosgenem (mimo jiné), také zde byl uváděn v praxi „projekt“ Sbírky židovských koster.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.csol.cz/domains/csol.cz/index.php/clanky-a-reporty/z-cinnosti-csol/aktualne/809-legionarska-pout-francii-po-stopach-ceskoslovenskych-dobrovolniku-z-prvni-svetove-valky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

oficiální webové stránky památníku http://www.struthof.fr/