Nariman Point

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nariman Point
Poloha
Souřadnice
StátIndieIndie Indie
Nariman Point
Nariman Point
Správa
PSČ400021
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nariman Point je obchodní čtvrť v indickém městě Bombaj (Mumbai). Nachází se na západním pobřeží, v samotném středu města, jižně a západně od lokality Churchgate. Typická je pro své výškové budovy, široké ulice se stromořadími a zahraničními ambasádami.

Nacházejí se zde také sídla řady indických společností (například Air India[1]) a několik divadel (Tata Theatre, Jamshed Bhabha Theater nebo Godrej Dance Theatre), v neposlední řadě potom i veřejné budovy státu Maháráštra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Čtvrť byla zbudována v moderní době zasypáním mělkého moře. Svůj název má čtvrť podle městského pracovníka Churšída Framdží Narimana, který prosadil částečné zasypání zátoky Back Bay směrem na západ a na jih. Na mapách z 50. let 20. století se již lokalita objevuje s popiskem under reclamation (zasypávání moře). Moře bylo zasypáno nepotřebným materiálem, odpadem a zbytky staveb z celé Bombaje.[2] Novou břežní čáru měla vytvořit sypaná hráz z kamení, které bylo dovezené z 30 km vzdáleného lomu.[3] Původní projekt předpokládal s rozšířením města dále na jih, projekt byl realizován pouze z části. Zpomalení způsobily technické obtíže, které si vyžadovaly další stavební práce a neustálý růst nákladů. Nepodařilo se jej zrealizovat v předpokládaném horizontu pěti let, padla také řada žalob.[4] Nová čtvrť přímo v centru měla umožnit novou a moderní výstavbu, která by snížila enormní hustotu zalidnění v druhém největším indickém městě. Výškové budovy byly zbudovány v závěru 70. let, staly se dominantou města a proto je Nariman Point přezdíván Bombajský mini Manhattan.[5]

Exkluzivita čtvrti co do cen pozemků a nemovitostí nicméně klesla po Velké recesi v roce 2008; do té doby se jednalo jednu z 10 nejdražších lokalit na světě.[6] Její význam byl dán skutečností, že na rozdíl od jiných částí Bombaje zde není možné zástavbu dále rozšiřovat, míra dopravy a dalšího zatížení se tak nemůže zvyšovat, jako je tomu v případě Navi Mumbai (Nové Bombaje), která roste severovýchodním směrem od starého města. Svoji roli nicméně do jisté míry Nariman Point ztratil po roce 2010. Ještě v roce 2012 zde v důsledku finančního krachu byla prázdná téměř čtvrtina všech komerčních prostor.

Výhledově se počítá s výstavbou rychlostní komunikace jižně od Nariman Pointu po mostě přes zátoku Back Bay.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nariman Point na anglické Wikipedii.

  1. Mumbai's iconic Air India building completes 50 years. The Week [online]. [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. TRIVEDI, Vidushi. The History Of Nariman Point, Mumbai In 1 Minute. Culture Trip [online]. [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. 
  3. PERUR, Srinath. Story of cities #11: the reclamation of Mumbai – from the sea, and its people?. The Guardian. 2016-03-30. Dostupné online [cit. 2020-11-26]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
  4. Arré [online]. 2019-09-29 [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Second Century of the Skyscraper: Council on Tall Buildings and Urban Habitat. [s.l.]: Springer-Verlag New York Inc., 2012. 1108 s. ISBN 978-1-4684-6581-5. S. 320. ((anglicky)) 
  6. Mumbai exits world's 10 most expensive cities for office space [online]. 2012-02-21 [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]