Nariman Point

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nariman Point
Mumbai skyline.jpg
Poloha
Souřadnice
StátIndieIndie Indie
Nariman Point
Nariman Point
Správa
PSČ400021
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nariman Point je obchodní čtvrť v indickém městě Bombaj (Mumbai). Nachází se na západním pobřeží, v samotném středu města, jižně a západně od lokality Churchgate. Typická je pro své výškové budovy, široké ulice se stromořadími a zahraničními ambasádami.

Nacházejí se zde také sídla řady indických společností (například Air India[1]) a několik divadel (Tata Theatre, Jamshed Bhabha Theater nebo Godrej Dance Theatre), v neposlední řadě potom i veřejné budovy státu Maháráštra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Čtvrť byla zbudována v moderní době zasypáním mělkého moře. Svůj název má čtvrť podle městského pracovníka Churšída Framdží Narimana, který prosadil částečné zasypání zátoky Back Bay směrem na západ a na jih. Na mapách z 50. let 20. století se již lokalita objevuje s popiskem under reclamation (zasypávání moře). Moře bylo zasypáno nepotřebným materiálem, odpadem a zbytky staveb z celé Bombaje.[2] Novou břežní čáru měla vytvořit sypaná hráz z kamení, které bylo dovezené z 30 km vzdáleného lomu.[3] Původní projekt předpokládal s rozšířením města dále na jih, projekt byl realizován pouze z části. Zpomalení způsobily technické obtíže, které si vyžadovaly další stavební práce a neustálý růst nákladů. Nepodařilo se jej zrealizovat v předpokládaném horizontu pěti let, padla také řada žalob.[4] Nová čtvrť přímo v centru měla umožnit novou a moderní výstavbu, která by snížila enormní hustotu zalidnění v druhém největším indickém městě. Výškové budovy byly zbudovány v závěru 70. let, staly se dominantou města a proto je Nariman Point přezdíván Bombajský mini Manhattan.[5]

Exkluzivita čtvrti co do cen pozemků a nemovitostí nicméně klesla po Velké recesi v roce 2008; do té doby se jednalo jednu z 10 nejdražších lokalit na světě.[6] Její význam byl dán skutečností, že na rozdíl od jiných částí Bombaje zde není možné zástavbu dále rozšiřovat, míra dopravy a dalšího zatížení se tak nemůže zvyšovat, jako je tomu v případě Navi Mumbai (Nové Bombaje), která roste severovýchodním směrem od starého města. Svoji roli nicméně do jisté míry Nariman Point ztratil po roce 2010. Ještě v roce 2012 zde v důsledku finančního krachu byla prázdná téměř čtvrtina všech komerčních prostor.

Výhledově se počítá s výstavbou rychlostní komunikace jižně od Nariman Pointu po mostě přes zátoku Back Bay.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nariman Point na anglické Wikipedii.

  1. Mumbai's iconic Air India building completes 50 years. The Week [online]. [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. TRIVEDI, Vidushi. The History Of Nariman Point, Mumbai In 1 Minute. Culture Trip [online]. [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. 
  3. PERUR, Srinath. Story of cities #11: the reclamation of Mumbai – from the sea, and its people?. The Guardian. 2016-03-30. Dostupné online [cit. 2020-11-26]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
  4. Arré [online]. 2019-09-29 [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Second Century of the Skyscraper: Council on Tall Buildings and Urban Habitat. [s.l.]: Springer-Verlag New York Inc., 2012. 1108 s. ISBN 978-1-4684-6581-5. S. 320. ((anglicky)) 
  6. Mumbai exits world's 10 most expensive cities for office space [online]. 2012-02-21 [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]