Narcisse Virgilio Díaz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Narcisse Virgilio Díaz
Narcisse Virgilio Díaz
Narcisse Virgilio Díaz
Rodné jménoNarcisse Virgilio Díaz de la Peña
Narození20. srpna 1807
Bordeaux, Francie
Úmrtí18. listopadu 1876
Menton, Francie
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníHřbitov Montmartre
ZeměFrancie
Národnostfrancouzsko-španělská
Povolánímalíř
DětiEugène Diaz
Hnutíbarbizonská škola
OvlivněnýThéodore Rousseau
Vliv naPierre-Auguste Renoir
Oceněnífrancouzský Řád čestné legie
belgický Řád Leopolda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Narcisse Virgilio Díaz de la Peña (20. srpna 1807 Bordeaux, Francie18. listopadu 1876, Menton, Francie) byl francouzský malíř barbizonské školy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Medailon Díazova syna Eugène-Émile Díaze, Antoine-Louis Barye

Narcisse Virgilio Diaz se narodil v Bordeaux španělským rodičům. V deseti letech se stal sirotkem a jeho mládí provázela neštěstí. Nohu mu pokousal plaz v meudonském lese poblíž Sèvres, kam byl převezen, aby žil s několika přáteli své matky. Rána byla špatně ošetřena a Díaz nakonec přišel o nohu. Jak se však ukázalo, dřevěný pahýl, který nahradil jeho nohu mu trochu napomohl ke slávě.[1]

V patnácti vstoupil do ateliérů v Sèvres, nejprve pracoval na dekoraci porcelánu a později se věnoval malbě. Přitahovaly ho orientální scény a on začal malovat východní postavy oblečené v bohatě zbarvených oděvech; mnoho z těchto obrazů stále existuje. Mnoho času také strávil v poblíž lesa ve Fontainebleau, kde namaloval některé ze svých nejslavnějších obrazů.[2] Jedním z jeho učitelů a přátel v Paříži byl François Souchon.[3]

Kolem roku 1831 se Díaz setkal s Théodorem Rousseauem, kterého měl ve velké úctě, přestože byl Rousseau o čtyři roky mladší. Ve Fontainebleau Díaz našel Rousseaua malovat jeho nádherné lesní obrázky a byl odhodlán malovat stejným způsobem, pokud je to možné. Avšak Rousseau byl tehdy ve špatném zdravotním stavu, zahořklý proti světu, a proto bylo obtížné se k němu dostat. Při jedné příležitosti ho Diaz tajně sledoval do lesa i se svou protézou, která mu bránila v postupu, ale ustoupil před malířovou nevolí a snažil se vysledovat jeho pracovní postup. Po nějaké době Díaz našel způsob, jak se s Rousseauem spřátelit, a odhalil svou dychtivost porozumět jeho technikám. Rousseau byl zasažen vášnivými slovy obdivu a nakonec naučil Diaze vše, co uměl. [1]

Díaz vystavoval mnoho obrazů na pařížském Salonu a v roce 1851 byl vyznamenán Řádem čestné legie.[4] V době prusko-francouzské války (1870-1871) odešel do Bruselu. Po roce 1871 se jeho díla stala módní a jejich cena mezi sběrateli postupně rostla. Díazovy nejlepší práce jsou jeho lesní scény a bouře, a právě v nich spočívá jeho sláva. Existuje několik příkladů jeho práce v Louvru a tři malé obrázky v londýnském muzeu Wallace Collection. Snad nejpozoruhodnější z Diazových děl je Perlová víla (La Fée aux Perles) z roku 1857, umístěná v Louvr); Západ slunce v lese (1868); Bouře a obraz Les ve Fontainebleau (1870) nyní v Leedsu.[2] The Metropolitan Museum of Art má v držení přibližně dvě desítky děl Díaze, včetně další verze obrazu Les ve Fontainebleau, a mnoho jeho kreseb a studií.[5]

Samotný Diaz neměl žádné známé žáky, ale François Visconti do jisté míry napodoboval jehy styl a Léon Richet se výrazně řídil jeho způsobem ztvárnění stromů. Po určitou dobu i Jean-François Millet také maloval postavy věrně napodobující Diazovy tehdy populární kompozice. Renoir jednou řekl: „mým hrdinou byl Díaz“.[6] V roce 1876 při návštěvě hrobu svého syna se nachladil. Odcestoval do Mentonu ve snaze uzdravit se, ale 18. listopadu téhož roku zemřel.

Díazův syn Eugène-Émile (1837–1901) dosáhl určité slávy jako skladatel Eugène Diaz.[7]

Jeho jméno nese ulice Narcisse Diaz v pařížském Auteuilu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Narcisse Virgilio Díaz na anglické Wikipedii a Narcisse Díaz de la Peña na francouzské Wikipedii.

 1. a b Chisholm 1911.
 2. a b Encyklopedické heslo Narcisse Virgilio Díaz v 11. vydání Encyclopædia Britannica ve Wikizdrojích
 3. DÉVÉMY, L. Mémoires de la société d'agriculture, sciences & arts centrale du département du Nord séant a Douai. [s.l.]: [s.n.], 1875. Kapitola Notices biographiques sur François Souchon, peintre et le P. Hyacinthe Besson, son élève. 
 4. "Narcisse Virgilio Diaz de la Pena," Schiller and Bodo European Paintings[nedostupný zdroj]
 5. Narcisse-Virgile Diaz de la Peña, Metropolitan Museum of Art. Retrieved 2019-03-25.
 6. "Renoir: An Intimate Record", Page 9.
 7. Cinq lettres autographes signées d'Eugène Diaz à Adolphe Dupeuty, 18 mars et 11 juillet 1873, 1874 et sans date, Institut national de l'histoire de l'art. Retrieved 2012-04-15.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • A. Hustin, Les Artistes célébres: Diaz (Paříž)
 • David Croal Thomson, The Barbizon School of Painters (Londýn, 1890)
 • J. W. Mollett, Diaz (Londýn, 1890)
 • Jules Arsène Arnaud Claretie, Peintres et sculpteurs contemporains: Diaz (Paříž, 1882)
 • Albert Wolff, La Capitale de l'art: Narcisse Diaz (Paříž, 1886)
 • Philippe Burty, Maîtres et petit-maîtres: N. Diaz (Paříž, 1877)
 • Romanticism & the school of nature: nineteenth-century drawings and paintings from the Karen B. Cohen collection. Redakce O'Neill, J. New York: The Metropolitan Museum of Art, 2000. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]