Nanuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o mraženém výrobku. O postavě z inuitské mytologie pojednává článek Nanuk (mytologie).
Nanuk značky Magnum

Nanuk je typ mraženého výrobku. Jde většinou o zmrzlinu, vytvarovanou do válce nebo zaobleného kvádru, zpravidla vanilkové nebo smetanové příchuti obalenou v čokoládě a připevněnou na tenké, ploché dřívko, v poslední době se ale vyrábějí nanuky i s ovocnou příchutí nebo nanuky bez čokolády.

Mezi nejznámější značky nanuků patří v České republice tradiční Míša, Eskymo, Magnum, Pegas a tzv. ruská zmrzlina.[1]

České pojmenování nanuk pochází z 20. let 20. století. Název je odvozen od eskymáckého lovce Nanuka, hlavní postavy etnografického filmu Roberta Flahertyho Nanuk, člověk primitivní z roku 1922. Nanuk je původně inuitský/eskymácký bůh - pán medvědů.[2]

Spor o značku Nanuk

Od poloviny 50. let do roku 1980 se pod značkou Nanuk prodávala zmrzlina v tehdejším Československu. Označení nanuk tak vešlo do užívání v běžné řeči, čehož důkazem bylo i zahrnutí apelativa nanuk do Slovníku spisovného jazyka českého.[3]

S příchodem tržního hospodářství po roce 1989 si společnost AGT Zdounky nechala zapsat značku Nanuk pro mražené potraviny. Konkurenční společnost Unilever (mj. majitel značky Algida) se domáhala u Úřadu průmyslového vlastnictví o výmaz ochranné známky právě z důvodu zlidovění, úřadem jí bylo vyhověno, ale Nejvyšší správní soud jeho rozhodnutí v roce 2005 zrušil.[4]

V polovině roku 2006 společnost Unilever značku Nanuk odkoupila od jejího tehdejšího držitele, společnosti Alima značková potravina.[5] Unilever je také majitelem domény nanuk.cz.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. VRÁTNÍKOVÁ, Kateřina. Socialistický nanuk Míša se neuložil ke spánku a stále vede žebříčky prodejů. iDnes.cz [online]. 2009-08-05 [cit. 2011-6-26]. Dostupné online. 
  2. Kometa, Bella, Nanuk. O jménech ledních medvídků rozhodne anketa
  3. Slovník spisovného jazyka českého [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky [cit. 2013-08-23]. Heslo nanuk. 
  4. # ↑ Částečně anonymizovaný rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 27. 10. 2005
  5. FRÁNEK, Tomáš. Firmy rozdělil spor o název z komunismu: Polárka. Aktuálně.cz [online]. 2007-06-21 [cit. 2013-08-23]. Dostupné online. 

Související články