Nanggol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nanggol

Nanggol nebo naghol je rituál domorodců z vanuatského ostrova Pentecost, který provozují mladí muži v rámci oslav sklizně jamů (duben a květen).[1] Účastníci se vrhají z dřevěných věží vysokých dvacet až třicet metrů, k nimž jsou připoutáni liánami uvázanými kolem kotníků. Pružná liána zastaví skokana těsně nad zemí, která je z bezpečnostních důvodů zkypřená.

Původ zvyku je spojován s legendou o nevěrné manželce, která při útěku před manželem skočila z palmy a přežila, protože byla připoutána k liáně, zatímco její muž se zabil.

Skoky jsou populární turistickou atrakcí. V roce 1974 jim při své návštěvě ostrova přihlížela královna Alžběta II. Bylo to však v ročním období, kdy nejsou liány dostatečně pružné, což vedlo ke smrti jednoho účastníka.[2]

Nanggol je předchůdcem bungee jumpingu.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bungee jumping ve stylu domorodých kmenů, kdy hlavou kypří půdu. Novinky.cz [online]. BORGIS [cit. 2020-03-21]. Dostupné online. 
  2. ŠKODA, Jiří. Etno bungee. ikoktejl [online]. [cit. 2020-03-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-10. 
  3. Objektiv. Česká televize [online]. [cit. 2020-03-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]