Nanaimo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nanaimo
Nanaimo Skyline 2005.JPG
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 28 m n. m.
Stát KanadaKanada Kanada
Nanaimo
Nanaimo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 91,3 km²
Počet obyvatel 83 811 (2011)
Hustota zalidnění 918 obyv./km²
Správa
Vznik 1874
Oficiální web www.nanaimo.ca
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nanaimo je město v kanadské provincii Britská Kolumbie. Žije v něm okolo 90 000 obyvatel. Nachází se na ostrově Vancouver na pobřeží průlivu Strait of Georgia 55 km od Vancouveru.

Nanaimo bylo založeno v roce 1849 jako obchodní stanice Společnosti Hudsonova zálivu a jeho název vznikl zkomolením původního indiánského jména „Snuneymuxw“. Roku 1878 bylo povýšeno na město. Rozvoj města je spojen s těžbou černého uhlí.[1] Za prací sem přicházelo mnoho Číňanů, původní čínská čtvrť byla zničena požárem v roce 1960.[2]

Nanaimo je významným obchodním přístavem, po druhé světové válce došlo k útlumu hornictví a hlavními odvětími hospodářství se staly dřevařství, zemědělství a rybolov, rozvíjejí se také moderní technologie a turistický ruch.[3] Sídlí zde Vancouver Island University.

Město má středozemní podnebí s mírnými zimami a suchými léty. V centru Nanaima se nachází ptačí rezervace Buttertubs Marsh. Historickými památkami jsou přístavní pevnost z roku 1853 a park s domorodými petroglyfy. Každoročně v červenci se koná mořský festival se závodem člunů.

Podle města je pojmenován nepečený zákusek Nanaimo bar, který patří ke kanadským národním jídlům.[4]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]