Nachum Sokolov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nachum Sokolov
נחום סוקולוב
Sokolov, asi 1922
Sokolov, asi 1922
Narození10. ledna 1859
Ruské impérium Wyszogród u Płocku, Ruské impérium
Úmrtí17. května 1936 (ve věku 77 let)
Spojené království Londýn, Spojené království
Místo pohřbeníHerzlova hora
Povoláníjazykovědec, novinář, spisovatel, překladatel, básník, politik a životopisec
Témataliteratura, překlad, sionismus a žurnalistika
DětiHelene Sokolow
PříbuzníStanisław Mendelson (zeť)
Nathan Nata Spira
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nachum Sokolov (hebrejsky: נחום סוקולוב; ‎10. leden 1859, Wyszogród u Płocku17. květen 1936, Londýn) byl sionistický vůdce, spisovatel, překladatel a průkopník hebrejské žurnalistiky.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rabínské rodině v polském Wyszogródě (pak Kongresové Polsko) a ve věku sedmnácti let začal přispívat do místních hebrejských novin ha-Cefira. Rychle si získal okruh čtenářů a z politicky i nábožensky různých vrstev polských Židů, od sekulárních intelektuálů po antisionistické charedim. Během let se nakonec stal starším editorem a spolumajitelem. V roce 1906 byl požádán, aby se stal generálním tajemníkem Světového sionistického kongresu. V následujících letech cestoval po Evropě a severní Americe, aby propagoval sionistickou myšlenku. Během první světové války žil v Londýně, kde byl hlavním obhájcem Balfourovy deklarace z roku 1917, ve které britská vláda vyjádřila svou podporu pro vznik židovské domoviny v Palestině. V roce 1931 byl zvolen prezidentem Světového sionistického kongresu a tuto funkci zastával až do roku 1935, kdy jej nahradil Chajim Weizmann.

Sokolov byl plodný spisovatel a překladatel. Mezi jeho díla patří třídílná biografie Barucha Spinozy a mnoho jiných biografií. Byl prvním člověkem, který do hebrejštiny přeložil Herzlovu utopickou Staronovou zemi (Alteneuland), jejíž název přeložil jako Tel Aviv (doslova „Jarní pahorek“). V roce 1909 byl tento název použit pro pojmenování města poblíž přístavu Jaffa, dnešního Tel Avivu.

Zemřel v Londýně v roce 1936. Jeho jméno nese například kibuc Sde Nachum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nahum Sokolow na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London: Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]