Přeskočit na obsah

Nacht und Nebel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nacht und Nebel (Noc a mlha) byl rozkaz vytvořený Adolfem Hitlerem. Vydán byl 12. prosince 1941 jako tajná směrnice číslo 165/41 a podepsán šéfem vrchního velitelství branné moci generálem Wilhelmem Keitelem. Tato směrnice určovala způsob zvláštního zacházení se zatčenými v Třetí říši a s vůdci odboje na okupovaných územích. Toto zacházení v sobě zahrnovalo únos osob uprostřed noci (Nacht) a jejich zmizení bez jakýchkoliv informací příbuzným (Nebel) v Říši. Takoví lidé měli navždy zmizet a nejistota spojená s jejich zmizením měla být psychologickým terorem, který měl další jedince odstrašit od jakékoli opozice vůči nacistickému režimu.

Zatčení během akce Nacht und Nebel byli převážně z Belgie, Francie a Nizozemska. Obvykle byli zatčeni uprostřed noci a rychle převezeni do stovky kilometrů vzdálených věznic. Zde byli podrobeni výslechům a mučení. Pokud přežili, byli odesíláni do koncentračních táborů Dachau, Sachsenhausen, Buchenwald, Mauthausen, Neuengamme, Gross-Rosen a Natzweiler. Všem úřadům bylo zakázáno podávat zprávu o úmrtí vězně z akce Nacht und Nebel příbuzným, ani nebylo vydáváno tělo zemřelého k pohřbení do vlasti.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  • Tento rozkaz se netýkal osob odsouzených k smrti. Ty byly popravovány na místě.
  • Rozkaz Nacht und Nebel porušoval Ženevské úmluvy i zásady mezinárodního práva.
  • Byl vydán v době, kdy se postup německých vojsk poprvé v Rusku zastavil.

Známí vězňové akce Nacht und Nebel[editovat | editovat zdroj]

Citace z dokumentů[editovat | editovat zdroj]

Po dobré úvaze rozhodl vůdce, aby při útocích proti říši nebo okupační moci v obsazených územích byli pachatelé postiženi jinými opatřeními než dosud. Vůdce je toho názoru, že při takových činech se posuzují tresty na svobodě i doživotní tresty v káznici jako příznaky slabosti. Účinného a trvalého zastrašení lze dosáhnout pouze trestem smrti nebo opatřeními, která ponechávají příslušníky rodiny pachatele i ostatní občany v nejistotě o jeho osudu. K tomuto účelu slouží přepravení do Německa. Přiložené směrnice pro stíhání trestných činů odpovídají vůdcovým názorům. Jsou od něho přezkoumány a schváleny.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ota Kraus a Erich Kulka: Noc a mlha. Naše vojsko. Praha 1966

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]