Přeskočit na obsah

Na Internetu nikdo neví, že jsi pes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Na Internetu nikdo neví, že jsi pes (On the Internet, nobody knows you're a dog) je internetové rčení, které ve zkratce popisuje anonymitu Internetu.

Původně se jednalo o textovou část kresleného vtipu kreslíře Petera Steinera, který vyšel v magazínu The New Yorker 5. července 1993. Až do roku 2000 se jednalo o nejčastěji přetiskovanou kresbu z tohoto magazínu. Autor získal celkem na honorářích přes 50 000 amerických dolarů.

Autor samotný se v době vzniku o internet příliš nezajímal, pouze si ze zvědavosti předplatil přístup.[1] Trefnost kresby vyšla najevo až v době, kdy se internet stal masovou záležitostí a začaly vznikat služby, které poskytovaly sociální interakci.[1]

Obrázek byl dvakrát parafrázován v rámci stripu Joy of Tech.[1] První parafráze reflektovala typické chování internetových uživatelů, druhá parafráze reagovala na odhalení masivního monitorování internetu tajnými službami.[1]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku On the Internet, nobody knows you're a dog na anglické Wikipedii.

  1. a b c d CALETKA, Ondřej. Internetový pes slaví 25 let. root.cz [online]. 6. 7. 2018. Dostupné online. ISSN 1212-8309. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]