Na Hje-sok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na Hje-sok
Na Hye-sok in 1926.jpg
Narození18. dubna 1896
Suwon
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Úmrtí10. prosince 1948 (ve věku 52 let)
Soul
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Příčina úmrtíParkinsonova nemoc
Alma materTokijská univerzita múzických umění
Povoláníbásnířka, novinářka, filozofka, malířka, spisovatelka a politička
Nábož. vyznáníbuddhismus
RodičeNa Ki-čong
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na Hje-sok (28. dubna 1896 Suwon10. prosince 1948 Soul) byla korejská malířka, spisovatelka a průkopnice feminismu v Koreji. Byla první korejskou profesionální malířkou.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v bohaté úřednické rodině. V sedmnácti letech ji otec poslal na uměleckou školu do Tokia v Japonsku (jehož kolonií Korea tehdy byla). Roku 1910 se vrátila do vlasti. Pracovala jako učitelka a věnovala se malbě v evropském stylu. Roku 1919 se podílela na sérii protijaponských demonstrací známé jako Hnutí 1. března, za což byla uvězněna. Rodina jí ovšem zaplatila dobrého právníka a tak byla brzy propuštěna. Její obhájce Kim U-Jeong se stal posléze jejím manželem a ve 20. letech jedním z nejdůležitějších korejských úředníků, který pracoval i pro japonskou vládu. Díky tomuto postavení mohl své ženě dopřát roční studijní pobyt v Paříži. Zde se zdokonalovala v umění malby, ale také měla poměr s mladým dvacetiletým korejským aktivistou Choe Rinem. Po jejím návratu do Koreje věc vešla ve známost, vypukl skandál, muž se s ní rozvedl a ona ztratila nárok na děti i jakékoli společenské postavení, ačkoli jako malířku ji společnost stále oceňovala. To ji vedlo k feministické kritice, která vyzdvihla dvojí metr korejské společnosti, kdy mužům jsou sexuální aféry tolerovány, zatímco ženy existenčně ohrožují (její slavný esej Zpověď rozvedené z roku 1934).

Později podrobila kritice obecnější nerovnost mezi muži a ženami v manželství a při výchově dětí.[2] Navrhla při tom například zřídit institut “zkušebního manželství”, kde by partneři zjistili, jak moc se k sobě hodí. To vyvolalo další skandál, neboť společnost esej pochopila jako obhajobu předmanželského sexu. Prodej jejích obrazů prudce poklesl a ona se dostala do existenční nouze. V závěru života se stala závislou na charitativní pomoci jednoho buddhistického kláštera. Zemřela v chudobě, v zařízení pro tuláky. Není známo, kde byla pohřbena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Na Hye-sok: Korea’s Most Daring Feminist Artist. Google Arts & Culture [online]. [cit. 2019-03-15]. Dostupné online. 
  2. Na Hye-seok advocated social changes. koreatimes [online]. 2015-05-06 [cit. 2019-03-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]