Naše plíce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo nadačního fondu Naše plíce
Nadační fond Naše plíce
Základní údaje
Právní formanadační fond
Zakladatelrealitní kancelář Y&T Luxury Property
SídloMyslíkova 245/3, Praha, Česká republika
Identifikátory
Oficiální webhttps://www.naseplice.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nadační fond Naše plíce byl založen s cílem zvýšit povědomí o plicní rakovině, šíření bronchogenního karcinomu a následků spojených s proděláním koronavirového onemocnění covid-19.[1] Nadační fond Naše plíce byl založený během první vlny pandemie koronaviru, na jaře roku 2020. Jedná se o iniciativu žen z realitní kanceláře Y&T Luxury Property.

Orgány nadačního fondu[editovat | editovat zdroj]

Činnost nadačního fondu[editovat | editovat zdroj]

Jiří Bartoška předává primáři Votrubovi plicní ultrazvuk ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Sbírku na plicní ultrazvuk v hodnotě 220 000 Kč inicioval Nadační fond Naše plíce založený ženami z realitní kanceláře Y&T Luxury Property. Foto: Jaroslav Urban

Hlavním posláním Nadačního fondu Naše plíce je zvyšovat povědomí o plicních onemocněních a nebezpečích, která je způsobují a podporovat české lékaře a nemocnice.

V této souvislosti Nadační fond uskutečňuje zejména činnost směřující ke zlepšování a rozvoji kvality života lidí s onemocněním plic a podpoře rozvoje zdravotnických zařízení.

Projekty[editovat | editovat zdroj]

Podpora VFN na Karláku[editovat | editovat zdroj]

Prvním projektem nadačního fondu byla sbírka na nákup plicní ultrazvukové sondy, která od dubna 2021 pomáhá na plicním oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Ultrazvukový přístroj v hodnotě téměř 220 tisíc korun[2] předal primáři plicního oddělení MUDr. Jiří Votruba, Ph.D. herec Jiří Bartoška. Ultrazvuk pomáhá především koronavirovým pacientům, u nichž identifikuje onemocnění již v ranném stádiu. Největší výhodou plicního ultrazvuku SONON je právě jeho bezdrátovost, která je velkým ulehčením pro lékaře i pacienty, a to sice především v době, kdy se nacházíme uprostřed pandemické krize, ale i mimo ni.

“Máme zkušenost, že pro covidové pacienty je nejproblematičtější střídání přístrojů u lůžka. A pokud přístroj střídáte příliš často, můžete způsobit kroskontaminaci. To znamená, že můžete nakazit někoho jiného. Proto jsme potřebovali nějaký přístroj, který nepotřebuje dráty, má vedení informací bezdrátové,” řekl primář plicního oddělení MUDr. Jiří Votruba, Ph.D.[3]

Naše plíce pokračují ve svých aktivitách a aktuálně vybírají další nemocnici či osobu, která trpí nějakým druhem onemocnění plic a potřebuje pomoc finanční nebo formou konkrétní zdravotní pomůcky.

Spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Elena Jakubovič s Jiřím Bartoškou vychází z pavilonu A6 Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Foto: Jaroslav Urban

Největším dárcem nadačního fondu je realitní kancelář Y&T Luxury Property. Dále však nadačnímu fondu přispívají dárci nejen z České republiky pomocí platformy Darujme.cz.


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŽENA-IN - Jiří Bartoška se vyjádřil ohledně pandemie: Nesmyslná nařízení s nimi snad píše Cimrman. ŽENA-IN [online]. [cit. 2021-05-11]. Dostupné online. (česky) 
  2. Jiří Bartoška je nezastavitelný: Dva filmy a konečně festival!. Blesk.cz [online]. [cit. 2021-05-11]. Dostupné online. (česky) 
  3. LIFE, Luxury Prague. Jiří Bartoška: Nový ultrazvuk pro Všeobecnou fakultní nemocnici vypadá spíš jako počítačová hra. www.lp-life.cz [online]. [cit. 2021-05-11]. Dostupné online. (česky)