Německá radikální strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Německá radikální strana
Deutschradikale Partei
ZkratkaDRP
Datum založení1902
Datum rozpuštění1920
ZakladatelKarl Hermann Wolf
Rozkol odVšeněmců
Sloučení doVelkoněmecké lidové strany
IdeologieHnutí Völkisch
Německý nacionalismus
Antiklerikalismus
Umírněný antisemitismus
Pravicový populismus
Politická pozicepravice
Barvy
     červená
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Německá radikální strana (německy Deutschradikale Partei), do roku 1907 Svobodná všeněmecká strana (Freialldeutsche Partei), byla německá nacionalistická politická strana v Rakousku-Uhersku, aktivní především v českých zemích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po volebním úspěchu Všeněmeckého sjednocení ve volbách do Říšské rady v roce 1901 došlo k rozkolu mezi předsedou strany Georgem von Schönererem a radikálním německým nacionalistou Karlem Hermannem Wolfem. Zatímco Schönerer stavěl do centra své politiky rasistickou a antisemitskou ideologii a ostře vystupoval proti habsburské monarchii a katolické církvi, pro Wolfa a mnohé další stoupence Všeněmců stál v popředí politického boje německo-český národnostní konflikt. Mezi Wolfem a Schönererem navíc existovaly osobní neshody. Wolf se nakonec v roce 1902 odštěpil od Všeněmeckého sjednocení a založil Svobodnou všeněmeckou stranu, v níž mohl počítat s podporou německy mluvících stoupenců z Čech, Moravy a Slezska i některých všeněmeckých poslanců na Říšské radě. Do nové strany například přešli čtyři poslanci moravského zemského sněmu.

Svobodní všeněmci sice nadále prosazovali německonacionální, völkisch politiku, ale jejich antisemitské postoje byly mírnější a již otevřeně nevyzývali k rozbití habsburské monarchie. Naopak se považovali za představitele zájmů německy mluvících obyvatel habsburské monarchie, a proto se nevyhýbali získávání židovských hlasů.

Svobodná všeněmecká strana byla ve volbách vždy úspěšnější než původní Všeněmecké sjednocení a vedle Německé agrární strany se stala nejsilnější německou stranou v Čechách. Po volebním úspěchu svobodných všeněmců ve volbách do Říšské rady v roce 1907 se strana v témže roce přejmenovala na Německou radikální stranu. Od roku 1910 působila společně s dalšími německými nacionalistickými stranami v Říšské radě v Německém národním sdružení. V roce 1920 se strana nakonec sloučila s dalšími nacionalistickými formacemi do Velkoněmecké lidové strany.

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

Říšská rada[editovat | editovat zdroj]

Volby Hlasy Mandáty Pozice
Abs. % Abs. ±
1907 70 564 1,5
13/516
13 15.
1911 90 523 2,0
22/516
9 8.

Český zemský sněm[editovat | editovat zdroj]

Volby Hlasy Mandáty Pozice
Abs. % Abs. ±
1908 27 880 7,0
15/242
15 7.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deutschradikale Partei na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Philipp Rohrbach: Freialldeutsche Partei (Österreich). In: Wolfgang Benz (Hrsg.): Handbuch des Antisemitismus. Judenfeindschaft in Geschichte und Gegenwart. 5. Organisationen, Institutionen, Bewegungen. Berlin u. a. 2012, s. 257 f.
  • Adam Wandruszka, Peter Urbanitsch (Hrsg.): Die Habsburgermonarchie. 1848–1918. Band 8: Politische Öffentlichkeit und Zivilgesellschaft. Teilband 1: Vereine, Parteien und Interessenverbände als Träger der politischen Partizipation. Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wien 2006, ISBN 3-7001-3540-8.