Německá Východoafrická společnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Německá Východoafrická společnost
Vlajka Německé východoafrické společnosti
Vlajka Německé východoafrické společnosti
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1884
Datum zániku2001
Adresa sídlaBerlín, Německo
Charakteristika firmy
Oblast činnostiobchod
Dceřiná společnostIndisch-Afrikaansche Compagnie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Německá východní Afrika před rokem 1918

Německá východoafrická společnost (německy Deutsch-Ostafrikanische Gesellschaft) byla založena 28. března 1884 v Berlíně Felixem Wilhelmem Leonhardem Graf Behr-Bandelinem a Carlem Petersem původně jako Společnost pro německou kolonizaci (německy Gesellschaft für deutsche Kolonisation), s podporou Otto von Bismarcka, který jí svěřil vládu v Německé východní Africe. Společnost brzy v kolonii založila první hlavní město Bagamoyo, ale poměrně brzy se hlavní město stěhovalo do Dar es Salaamu.

V roce 1888 Německá východoafrická společnost ovládla zbankrotovanou Německou wituánskou společnost, která existovala pouze rok a půl a sloužila k obchodu v německém protektorátu Witu.

V dubnu 1888 si Společnost pronajala od zanzibarského sultána Chalifa bin Saida pobřežní pás naproti Zanzibaru na padesát let. Společnost byla schopna udržet Bagamoyo a Dar es Salaam pouze s podporou německého námořnictva. V roce 1889 byla německá vláda požádána o pomoc při potlačení povstání v oblasti Tanganiky.

V roce 1891, poté co se Německá východoafrická společnost nestala zjevným obchodním impériem, po vzoru Britské a Holandské východoindické společnosti, byla německou vládou prodána a Berlín začal v Německé východní Africe vládnout přímo. Takto přetvořená společnost fungovala dále, spravovala některé plantáže a provozovala obchod.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku German East Africa Company na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]