Německá Východoafrická společnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Německá Východoafrická společnost
Vlajka Německé východoafrické společnosti
Vlajka Německé východoafrické společnosti
Datum založení 1884
Sídlo Berlín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Německá východoafrická společnost (německy Deutsch-Ostafrikanische Gesellschaft) byla založena 28. března 1884 v Berlíně Felixem Wilhelmem Leonhardem Graf Behr-Bandelinem a Carlem Petersem původně jako Společnost pro německou kolonizaci (německy Gesellschaft für deutsche Kolonisation), s podporou Otto von Bismarcka, který jí svěřil vládu v Německé východní Africe. Společnost brzy v kolonii založila první hlavní město Bagamoyo, ale poměrně brzy se hlavní město stěhovalo do Dar es Salaamu.

V roce 1888 Německá východoafrická společnost ovládla zbankrotovanou Německou wituánskou společnost, která existovala pouze rok a půl a sloužila k obchodu v německém protektorátu Witu.

V dubnu 1888 si Společnost pronajala od zanzibarského sultána Chalifa bin Saida pobřežní pás naproti Zanzibaru na padesát let. Společnost byla schopna udržet Bagamoyo a Dar es Salaam pouze s podporou německého námořnictva. V roce 1889 byla německá vláda požádána o pomoc při potlačení povstání v oblasti Tanganiky.

V roce 1891, poté co se Německá východoafrická společnost nestala zjevným obchodním impériem, po vzoru Britské a Holandské východoindické společnosti, byla německou vládou prodána a Berlín začal v Německé východní Africe vládnout přímo. Takto přetvořená společnost fungovala dále, spravovala některé plantáže a provozovala obchod.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku German East Africa Company na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]