Něžná je noc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Něžná je noc
Autor Francis Scott Fitzgerald
Původní název Tender Is the Night
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry autobiografický román
Vydavatel Charles Scribner's Sons
Datum vydání 1934
Předchozí a následující díl
Velký Gatsby The Love of the Last Tycoon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Něžná je noc (v originále Tender is the Night) je román amerického spisovatele F. S. Fitzgeralda, poprvé publikovaný v roce 1934. Jeho titul je odvozen z básně Johna KeatseÓda na slavíky“ (text: Jen s tebou kéž jsem! Něžná je noc tvá,...leč tady všude tma - do zvlhlých mechů, šeré zeleně, jen matné přísvity svál vítr shůry.)

Podle knihy byl v roce 1962 natočen film „Něžná je noc“. Hlavní roli získali Jason Robards a Jennifer Jonesová. Titulní song „Tender Is The Night“ byla ve stejném roce nominována na Oscara za nejlepší píseň.

Televizní minisérie knihy, v hlavních rolích s Mary Steenburgerovou jako Nicole a Peterem Straussem jako Dickem, byla vytvořena stanicí BBC a vysílána v roce 1985 na stejné stanicí ve Velké Británii, na CBC v Kanadě a na stanici Showtime v USA.

V románu je mnoho autobiografických prvků - autor sám sebe vidí jako Dicka a jeho žena Zelda, trpící schizofrenií, byla inspirací pro postavu Nicole.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Psychiatr Dick Diver přijíždí do švýcarského sanatoria, kde se setkává s pacientkou Nicole Warrenovou. Jejich časté procházky přerostou v pevné přátelství. Protože Nicolina léčba dospěla ke konci, byla propuštěna.

S Dickem se opět setkává na horské chatě a tam se Dick do Nicole zamiluje. Vezmou se, mají spolu dvě děti, žijí na francouzské Riviéře uprostřed přepychu. Do jejich klidného harmonického života vstoupí mladá nadějná herečka Rosemary…

Rosemary je Dickem okouzlena. Svěří se své matce a ta jí poradí, „ať do toho skočí rovnýma nohama“. Diverovi pak odjíždí do Paříže a Rosemary pozvou taky. Rosemary si uvědomuje, že má ráda nejen Dicka, ale i Nicole. A Dicka, přestože je o šestnáct let starší a moudřejší než Rosemary, tahle dívka silně přitahuje.

V Paříži se Nicolina nemoc vrátila a Dick s ní narychlo odjíždí do Švýcarska. Tam mu jeho přítel Franz nabídne, že může obnovit svoji lékařskou praxi. Dicka tahle myšlenka zlákala a z opuštěné budovy udělali vynikající sanatorium.

Dick odjíždí do Německa a tam ho zastihne zpráva, že jeho otec zemřel. Okamžitě odjíždí do Ameriky. Po pohřbu se zastavuje v Itálii a zde se setkává s Rosemary. Za ty čtyři roky, kdy se neviděli, se změnila k nepoznání a Dick si uvědomuje, že jeho cit se k ní nezměnil. Oba ale ví, že se nemilují. Brzy poté odjíždí Dick zpátky do sanatoria.

Dick začíná pít a jednoho dne se rozhodne, že ze sanatoria odejde. Všechno nechává na Franzovi a s Nicole se vracejí na Riviéru.

Na Riviéře se Nicolin a Dickův vztah vyhrocuje. Nicole zjišťuje, že její láska k Dickovi ochabla, že jí vadí vše, co Dick dělá. Její nelibost dosáhla vrcholu, když se za ním přijela podívat Rosemary. Po tomhle setkání Dicka opouští a provdává se za svou první lásku.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]