Přeskočit na obsah

Národopisné muzeum Slánska v Třebízi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Národopisné muzeum Slánska v Třebízi
Cífkův statek, čp.1
Cífkův statek, čp.1
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoTřebíz
AdresaTřebíz 2, 273 75 Třebíz
Založeno1975
Zaměřenílidová architektura
Původní účel budovystatek
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národopisné muzeum Slánska v Třebízi je muzeum, které je zaměřeno na lidovou architekturu. Muzeum tvoří soubor staveb na návsi v Třebízi, které dokumentují život na venkově na Slánsku do přelomu 19. a 20. století.[1] Jedná se o statek, kostel, vejminek, obchod nebo rodný dům Václava Beneše Třebízského. Muzeum bylo založeno v roce 1975 jako součást Vlastivědného muzea ve Slaném.[2]

Stavby muzea

[editovat | editovat zdroj]
  • Cífkův statek (čp. 1) je hospodářská usedlost, jejíž stavební jádro pochází z konce 16. století. Statek má barokní štít a bránu na severní straně návsi a hospodářské budovy kolem dvora. Statek slouží jako stálá expozice vývoje lidové architektury a zemědělství na Slánsku. V budově se dochovaly pozdně gotické portály a kamenné ostění okna u špýcharu. V přízemí obytné části se zachovala šenkovna a černá kuchyně. V patře je představen obytný pokoj statkáře.
  • Šubrtův statek (čp. 2) z počátku 19. století. Tvoří technické zázemí muzea, v hospodářských budovách jsou umístěny muzejní depozitáře a konzervátorská dílna.
  • Selská usedlost (čp. 4) představuje interiér vesnického obchodu se smíšeným zbožím. Jeho vybavení pochází z obce Stehelčeves.
  • Ševcovna (čp. 64) je umístěná v chalupě u statku čp. 10 a představuje bydlení chudšího venkovského obyvatelstva z 19. století, v tomto konkrétním případě švece.
  • Výměnkářská chalupa (čp. 63) z 1. poloviny 19. století patří ke statku čp. 11. Součástí chalupy je kozí chlívek a malý špýchar se sklípkem. Interiér je zařízen jako obydlí z počátku 19. století.
  • Rodný dům Václava Beneše Třebízského (čp. 19) je řemeslnický domek, ve kterém je od roku 1904 umístěný památník V. B. Třebízského. V přízemí se nachází obytná místnost. V komoře v patře jsou vystaveny památky připomínající život a dílo spisovatele. O založení památníku se zasloužil Jindřich Šimon Baar, tehdejší farář v sousedních Klobukách.[2]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • FRANKOVÁ, Božena. Národopisné muzeum Slánska v Třebízi. Slánský obzor. 1997, roč. 5 (105), s. 112–114. ISSN 1214-3847. 
  1. FRANKOVÁ, Božena. Národopisné muzeum Slánska v Třebízi. Slánský obzor. 1997, roč. 5 (105), s. 114. ISSN 1214-3847. 
  2. a b FRANKOVÁ, Božena. Muzea v přírodě Středočeského kraje. Praha: Středočeský kraj, 2007. ISBN 978-80-239-9738-5. Kapitola Národopisné muzeum Slánska v Třebízi, s. 77. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]