Národní rada pro bezpečnost dopravy Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní rada pro bezpečnost dopravy Spojených států amerických
NTSBheadquarters.jpg
Vznik 1. dubna 1967
Sídlo Washington, D.C., Spojené státy americké
Souřadnice
Úřední jazyk angličtina
Lídr Robert L. Sumwalt
Mateřská organizace Federální vláda Spojených států amerických
Oficiální web www.ntsb.gov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní rada pro bezpečnost dopravy (NTSB z anglického názvu National Transportation Safety Board) je nezávislým orgánem vlády Spojených států amerických odpovědným za vyšetřování dopravních nehod. NTSB se věnuje vyšetřování leteckých nehod a incidentů, určitým silničním nehodám, nehodám lodí nebo železničním nehodám. Na žádost také NTSB vypomáhá armádě a orgánům cizích vlád s vyšetřováním nehod. NTSB sídlí ve Washingtonu, D.C. a má čtyři regionální pobočky: v Anchorage, Denveru, Ashburnu a Seattlu.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Formálně termín "Národní rada pro bezpečnost dopravy" znamená radu složenou z pěti členů jmenovaných na pět let prezidentem a potvrzovaných Senátem. Tato rada je kongresem pověřená vyšetřovat nehody civilního letectví, na dálnicích, na železnici či na moři. Rada je také pověřena vytvořit podřízené úřady odpovědné za vyšetřování jednotlivých kategorií nehod. Zpravidla se termín NTSB či plný název Národní rada pro bezpečnost dopravy používá pro celou tuto organizaci, nejen radu, která ji řídí.

Od jejího vytvoření je hlavním cílem NTSB zjistit pravděpodobné příčiny dopravních nehod a incidentů, a vydávat bezpečnostní doporučení pro zlepšení bezpečnosti dopravy ve Spojených státech. Na základě vyšetřování nehod vydává NTSB bezpečnostní doporučení regulačním orgánům, které mají oprávnění vydat právně závazné předpisy. NTSB ale nemá oprávnění svá bezpečnostní doporučení vynutit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku National Transportation Safety Board na anglické Wikipedii.