Národní park Pieljekaise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox - chráněná oblast National Park Pieljekaise (švédsky Pieljekaise Nationalpark) je národní park ve Švédsku, který se nachází v komuně Arjeplog v kraji Norrbotten. Byl založen v roce 1909 na ochranu přírodních březových lesů rostoucí na přechodové zóně mezi oblastí Skandinávské pohoří a borovými lesy. Nachází se asi 10 km jižně od obce Jäkkvikk.

Hlavní atrakcí v parku jsou především přírodní březové lesy, které mají několik podob - od poměrně hustých porostů s bohatým podrostem až po vřesoviště[1] . Nachází se zde také stopy sámských táborů a chalup. Sámové také daly jméno nejvyššímu kopci parku - hoře Pieljekaise (1138 m n. m.), od kterého pochází název celého parku. V sámštině znamená Pieljekaise hora - ucho, neboť její dva vrcholky se dohromady podobají uchu[1].

V několika jezerech v národním parku žije ryba siven severní (Salvelinus alpinus). V parku lze spatřit rosomáka (Gulo gulo), medvěda (Ursus arctos), polární lišku (Vulpes lagopus) nebo raroha loveckého (Falco rusticolus).

Národní park Pieljekaise, nad Jäckvikem, pohled na západ

Charakteristickou rostlinou v březových lesích je upolín evropský (Trollius europaeus). Každé jaro vykvétá na území celého parku[1] .

Park leží asi 10 km jižně od obce Jäkkvikk v komuně Arjeplog. Přes park vede populární turistická cesta Kungsleden. Tato cesta nabízí nejjednodušší způsob, jak se do parku dostat, nebo do něj nevedou žádné silnice. V parku leží jedna útulna (ubytování) pro turisty.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Park_Narodowy_Pieljekaise na polské Wikipedii.

  1. a b c Stránky Národního parku Pieljekaise [online]. [cit. 2012-10-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy