Národní park Oulanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Oulanka
Oulangan kansallispuisto
IUCN kategorie II (Národní park)
Ristikallio.jpg
Základní informace
Vyhlášení1956
Rozloha270 km2
Počet návštěvníků199 500 (2018)
Poloha
StátFinskoFinsko Finsko
ProvincieSeverní Pohjanmaa
Laponsko
Souřadnice
Oulanka
Oulanka
Další informace
Webwww.luontoon.fi/oulanka
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Oulanka (finsky Oulangan kansallispuisto) je chráněné území ve Finsku ležící v regionu Koillismaa jižně od polárního kruhu. Patří k nejstarším národním parkům v zemi; byl založen v roce 1956 a jeho území bylo rozšířeno v letech 1982 a 1989, v roce 2002 ho Světový fond na ochranu přírody zařadil na seznam PAN Parks. Rozkládá se na území provincií Severní Pohjanmaa a Laponsko nedaleko města Kuusamo a zaujímá rozlohu 270 km² (z toho jádrová zóna tvoří 129,24 km²). Zasahuje až ke státní hranici s Ruskem, kde na něj navazuje národní park Paanajärvi. Maximální nadmořská výška činí 380 m.

Národní park je porostlý převážně původními borovými a smrkovými lesy, v jeho severní části se nacházejí rašeliniště. Protéká jím řeka Oulankajoki s četnými zátočinami a peřejemi, z nichž nejproslulejší jsou Kiutaköngäs. Roste zde okolo pěti set rostlinných druhů, mezi nimi střevíčník pantoflíček.[1] Představiteli místní fauny jsou medvěd hnědý, rosomák sibiřský, rys ostrovid, los evropský, lasice hranostaj, orel skalní, tetřev hlušec, sojka zlověstná, skorec vodní nebo losos obecný.

Park patří k nejoblíbenějším turistickým cílům ve Finsku: je využíván k lyžování i raftingu, vede jím stezka Karhunkierros (Medvědí cesta), návštěvníkům jsou k dispozici četná tábořiště i dřevěné útulny. Sběr hub a lesních plodů je povolen, k rybolovu je třeba zvláštní licence. Park je ve správě státní organizace Metsähallitus a nachází se v něm výzkumné středisko, které provozuje Univerzita v Oulu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Finské národní parky, Oulanka. Severské listy Dostupné online
  2. Národní park Oulanka. Finsko na Světadílech Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]