Národní park Gran Sasso e Monti della Laga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Gran Sasso e Monti della Laga
Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga
Základní informace
Vyhlášení 1991
Rozloha 1 413 km²
Poloha
Stát ItálieItálie Itálie
Kraj Itálie Abruzzo, Marche, Lazio Itálie
Souřadnice
Národní park
Národní park
Další informace
Web www.gransassolagapark.it
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Gran Sasso e Monti della Laga (italsky Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga) je italský národní park, který leží převážně v regionu Abruzzo (v provinciích L'Aquila, Teramo a Pescara), ve střední části Itálie. Dále také zasahuje do regionů Lazio (provincie Rieti) a Marche (provincie Ascoli Piceno). Park má rozlohu 1 413 km2 a byl založen v roce 1991.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Dominantu národního parku tvoří nejvyšší horský masiv Apeninského pohoří Gran Sasso s nejvyšší horou Corno Grande (2 912 m). Gran Sasso vystupuje z náhorní plošiny Campo Imperatore rozkládající se v nadmořské výšce 1 800 m. Na severním svahu Gran Sassa se nachází nejjižněji položený ledovec v Evropě Calderone. Severně od Gran Sassa leží horské pásmo Monti della Laga. Většina tohoto pohoří je zalesněna, rostou zde především buky, jedle, kaštanovníky seté a duby cer.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

V parku se nachází více jak dva tisíce druhů rostlin, z nichž některé rostou pouze v této oblasti, například abruzzská protěž alpská. Z živočichů zde žijí vlci, srnci, kočky divoké, divoká prasata, veverky nebo vzácní kamzíci horští. Z ptáků se zde vyskytují orel skalní, káně lesní, sokol stěhovavý, jestřáb lesní nebo strakapoud bělohřbetý. Z hmyzu například ohrožený jasoň červenooký.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gran Sasso e Monti della Laga National Park na anglické Wikipedii a Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga na italské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]