Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu
Parco nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu
Základní informace
Vyhlášení 1998
Rozloha 739,4 km²
Poloha
Stát ItálieItálie Itálie
Kraj Itálie Sardínie, Itálie
Souřadnice
NP Gennargentu
NP Gennargentu
Další informace
Web www.parcogennargentu.it
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu (italsky Parco nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu) je jeden z italských národních parků. Leží na východě Sardínie v provincii Nuoro. Park je pojmenován podle zálivu Tyrhénského moře Golfo di Orosei a horského pásma Gennargentu. Nejvyšší hora Sardínie Punta La Marmora (1 834 m) se nachází na území národního parku.

Geografie a geologie[editovat | editovat zdroj]

Národní park Golfo di Orosei a Gennargentu tvoří dvě geologicky a přírodně odlišné části. V severovýchodní části leží pohoří Supramonte, které zasahuje až k zálivu Golfo di Orosei. Supramonte tvoří vápencové horské masivy a plošiny z období druhohor. Nejvyšší horou oblasti je Monte Corrasi (1 463 m) ležící jihovýchodně od Nuora. Ještě několik dalších vrcholů přesahuje nadmořskou výšku 1 000 m, například Punta Solitta (1 206 m).

V jihozápadní části parku se rozkládá pohoří Gennargentu s nejvyšší horou Sardínie Punta La Marmorou. Řada hor pohoří přesahuje 1 500 m. K nejvyšším náleží Bruncu Spina (1 828 m), Punta Florisa (1 822 m) nebo Punta Paolina (1 792 m). Gennargentu je tvořeno břidlicí z období prvohor.

Mapa parku

Literatura[editovat | editovat zdroj]

CAMARDA, Ignazio. Area culminale del Gennargentu, In: Biotopi di Sardegna. Guida a dodici aree di rilevante interesse botanico. Sassari: Carlo Delfino Editore, 1988. Dostupné online. Kapitola 11, s. 267 - 286. (italsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]