Přeskočit na obsah

Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu
Parco nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu
IUCN kategorie II (Národní park)
Základní informace
Vyhlášení1998
Rozloha739,4 km2
Poloha
StátItálieItálie Itálie
KrajSardínie
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
NP Gennargentu
NP Gennargentu
Další informace
Webwww.parcogennargentu.it
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu (italsky Parco nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu) je jeden z italských národních parků. Leží na východě Sardínie v provincii Nuoro. Park je pojmenován podle zálivu Tyrhénského moře Golfo di Orosei a horského pásma Gennargentu. Nejvyšší hora Sardínie Punta La Marmora (1 834 m) se nachází na území národního parku.

Geografie a geologie

[editovat | editovat zdroj]

Národní park Golfo di Orosei a Gennargentu tvoří dvě geologicky a přírodně odlišné části. V severovýchodní části leží pohoří Supramonte, které zasahuje až k zálivu Golfo di Orosei. Supramonte tvoří vápencové horské masivy a plošiny z období druhohor. Nejvyšší horou oblasti je Monte Corrasi (1 463 m) ležící jihovýchodně od Nuora. Ještě několik dalších vrcholů přesahuje nadmořskou výšku 1 000 m, například Punta Solitta (1 206 m).

V jihozápadní části parku se rozkládá pohoří Gennargentu s nejvyšší horou Sardínie Punta La Marmorou. Řada hor pohoří přesahuje 1 500 m. K nejvyšším náleží Bruncu Spina (1 828 m), Punta Florisa (1 822 m) nebo Punta Paolina (1 792 m). Gennargentu je tvořeno břidlicí z období prvohor.

Mapa parku

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

CAMARDA, Ignazio. Area culminale del Gennargentu, In: Biotopi di Sardegna. Guida a dodici aree di rilevante interesse botanico. Sassari: Carlo Delfino Editore, 1988. Dostupné online. Kapitola 11, s. 267–286. (italsky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]