Národní park Akan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Akan
阿寒国立公園, Akan National Park
Jezero Mašú
Umístění Japonsko Hokkaidō, Japonsko
Nejbližší město Tešikaga
Souřadnice
Rozloha 904,81 km²
Založeno 4. prosince 1934
Správa Japonské ministerstvo životního prostředí

Národní park Akan japonsky 阿寒国立公園 (Akan Kokuritsu Kōen) je chráněná krajinná oblast kategorie V dle klasifikace Mezinárodního svazu ochrany přírody. Rozkládá se na japonském ostrově Hokkaidó. Spolu s Národním parkem Daisecuzan je nejstarším národním parkem na tomto ostrově.[1] Byl založen 4. prosince 1934.[2][3]

Park tvoří oblast vulkanických kráterů a lesů o rozloze 904,81 km2.[2][3] Park je proslulý svými krystalicky čistými jezery, termálními prameny a řasokoulí zelenou. Je to jediné místo v Japonsku, kde se přirozeně vytvářejí řasokoule patřičné velikosti.

Geografie parku[editovat | editovat zdroj]

Národní park Akan lze v zásadě rozdělit na dvě hlavní části – Kawaju a Akan.[4]

Kawaju[editovat | editovat zdroj]

Hora Ió a onsen Kawaju nabízejí přírodní termální prameny a sirné fumaroly. Nedaleko kalderového jezera Kuššaro se nacházejí průsmyk Bihoro a hory Mokoto a Nišibecu.[2] Poloostrov Wakoto na jižní straně jezera je oblastí s vyšší teplotou povrchu a ojediněle přizpůsobenou květenou a zvířenou.[4] Jezero Mašú je také kaldera.[2] Je to jedno z nejčistších jezer na světě s viditelností až do 40 metrů.

Akan[editovat | editovat zdroj]

Sopky Me-Akan a Akan-Fudži z pohledu z hory O-Akan

Kaldera Akan je masivní kaldera o rozměrech 13 ×  24 km. Zdvihá se z ní několik stratovulkánů. Nejvyšší z nich jsou stratovulkány Me-Akan a Akan-Fudži na jihozápadním okraji a O-Akan na severovýchodním, přičemž sopka Me-Akan, která je jednou z nejaktivnějších na ostrově Hokkaidó, je také nejvyšší horou parku.[2]

Jezero Akan neboli Akan-ko, které kalderu vyplňuje, vzniklo asi před 6000 lety. Kromě toho, že je jedním z japonských Ramsarských mokřadů, jsou zde i oblasti s horkým bahnem zvaným bokke. Na ostrově Churui, který je jedním ze čtyř ostrovů v jezeře, se nachází Marimo Exhibition and Observation Center, jež slouží ke zkoumání a pozorování zdejší rostlinné rarity řasokoule zelené.

Při úpatí hory Me-Akan leží jezero Onneto. Nedaleko se nachází vodopád Onneto Yu-no-taki s horkou vodou. Z plošiny Sokodai asi 15 km od jezera Akan je možné pozorovat dvojici jezer obklopených lesy, jezero Penketo a jezero Panketo.
Z observatoře na hoře Hakuto, z hory Kikin a z průsmyku Curumi je krásný výhled na okolní krajinu.
Z mostu Takimi, který vede přes řeku Akan, lidé pozorují, jak řeka vytéká z jezera Akan v podobě vodopádu. Nedaleko se též nacházejí jezera Džiro a Taro.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Welcome to AKAN -Akan National Park [online]. Akan Tourism Association & Community Development Promotion Organization [cit. 2008-10-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d e Akan National Park 90,481 ha,:(Dec, 4, 1934) [online]. Ministry of the Environment [cit. 2009-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b The Akan National Park [online]. UNEP and IUCN [cit. 2009-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Introducing places of interest: Akan National Park (Kawayu Area) [online]. Ministry of the Environment [cit. 2009-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Introducing places of interest: Akan National Park (Akan Area) [online]. Ministry of the Environment [cit. 2009-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Akan National Park na anglické Wikipedii.