Národní park Akan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Akan
阿寒国立公園, Akan National Park
IUCN kategorie V (Chráněná krajinná oblast)
Jezero Mašú
Jezero Mašú
Základní informace
Vyhlášení 4. prosince 1934
Rozloha 904,81 km2
Správa Japonské ministerstvo životního prostředí
Poloha
Stát JaponskoJaponsko Japonsko
Ostrov Hokkaidō
Umístění Tešikaga
Souřadnice
Národní park Akan
Národní park Akan
Další informace
Web www.env.go.jp/park/akan/
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Akan japonsky 阿寒国立公園 (Akan Kokuritsu Kōen) je chráněná krajinná oblast kategorie V dle klasifikace Mezinárodního svazu ochrany přírody. Rozkládá se na japonském ostrově Hokkaidó. Spolu s Národním parkem Daisecuzan je nejstarším národním parkem na tomto ostrově.[1] Byl založen 4. prosince 1934.[2][3]

Park tvoří oblast vulkanických kráterů a lesů o rozloze 904,81 km2.[2][3] Park je proslulý svými krystalicky čistými jezery, termálními prameny a řasokoulí zelenou. Je to jediné místo v Japonsku, kde se přirozeně vytvářejí řasokoule patřičné velikosti.

Geografie parku[editovat | editovat zdroj]

Národní park Akan lze v zásadě rozdělit na dvě hlavní části – Kawaju a Akan.[4]

Kawaju[editovat | editovat zdroj]

Hora Ió a onsen Kawaju nabízejí přírodní termální prameny a sirné fumaroly. Nedaleko kalderového jezera Kuššaro se nacházejí průsmyk Bihoro a hory Mokoto a Nišibecu.[2] Poloostrov Wakoto na jižní straně jezera je oblastí s vyšší teplotou povrchu a ojediněle přizpůsobenou květenou a zvířenou.[4] Jezero Mašú je také kaldera.[2] Je to jedno z nejčistších jezer na světě s viditelností až do 40 metrů.

Akan[editovat | editovat zdroj]

Sopky Me-Akan a Akan-Fudži z pohledu z hory O-Akan

Kaldera Akan je masivní kaldera o rozměrech 13 ×  24 km. Zdvihá se z ní několik stratovulkánů. Nejvyšší z nich jsou stratovulkány Me-Akan a Akan-Fudži na jihozápadním okraji a O-Akan na severovýchodním, přičemž sopka Me-Akan, která je jednou z nejaktivnějších na ostrově Hokkaidó, je také nejvyšší horou parku.[2]

Jezero Akan neboli Akan-ko, které kalderu vyplňuje, vzniklo asi před 6000 lety. Kromě toho, že je jedním z japonských Ramsarských mokřadů, jsou zde i oblasti s horkým bahnem zvaným bokke. Na ostrově Churui, který je jedním ze čtyř ostrovů v jezeře, se nachází Marimo Exhibition and Observation Center, jež slouží ke zkoumání a pozorování zdejší rostlinné rarity řasokoule zelené.

Při úpatí hory Me-Akan leží jezero Onneto. Nedaleko se nachází vodopád Onneto Yu-no-taki s horkou vodou. Z plošiny Sokodai asi 15 km od jezera Akan je možné pozorovat dvojici jezer obklopených lesy, jezero Penketo a jezero Panketo.
Z observatoře na hoře Hakuto, z hory Kikin a z průsmyku Curumi je krásný výhled na okolní krajinu.
Z mostu Takimi, který vede přes řeku Akan, lidé pozorují, jak řeka vytéká z jezera Akan v podobě vodopádu. Nedaleko se též nacházejí jezera Džiro a Taro.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Akan National Park na anglické Wikipedii.

  1. Welcome to AKAN -Akan National Park [online]. Akan Tourism Association & Community Development Promotion Organization [cit. 2008-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-11-21. (anglicky) 
  2. a b c d e Akan National Park 90,481 ha,:(Dec, 4, 1934) [online]. Ministry of the Environment [cit. 2009-04-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-04-06. (anglicky) 
  3. a b The Akan National Park [online]. UNEP and IUCN [cit. 2009-04-23]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  4. a b Introducing places of interest: Akan National Park (Kawayu Area) [online]. Ministry of the Environment [cit. 2009-04-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-10-13. (anglicky) 
  5. Introducing places of interest: Akan National Park (Akan Area) [online]. Ministry of the Environment [cit. 2009-04-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-03. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]