Přeskočit na obsah

Národní park Ústí Warty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Ústí Warty
Park Narodowy Ujście Warty
IUCN kategorie II (Národní park)
Ostrov v řece Postomia
Ostrov v řece Postomia
Základní informace
Vyhlášení19. června 2001
Rozloha80,38 km2
SprávaPark Narodowy „Ujście Warty”
Poloha
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíLubušské vojvodství
UmístěníKostrzyn nad Odrą
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
Národní park Ústí Warty
Národní park Ústí Warty
Další informace
Webwww.pnujsciewarty.gov.pl
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Ústí Warty, polsky Park Narodowy Ujście Warty, je nejmladší z 23 polských národních parků. Byl založen 19. června 2001 v Lubušském vojvodství u hranic mezi Polskem a Německem na dolním toku řeky Warty u jejího soutoku s Odrou.

Národní park s rozlohou 80,38 km² vznikl na území přírodní rezervace Słońsk založené v roce 1977 a na části území přírodního parku Ústí Warty založeného v roce 1996. Účelem ochrany je výskyt unikátních mokřadů, rozsáhlých luk a pastvin, které poskytují jedno z nejvýznamnějších hnízdišť vodního ptactva v Polsku. Část parku (7,956 ha)[1] je chráněna Ramsarskou úmluvou.

Správa národního parku sídlí v obci Chyrzyno nedaleko Kostrzyna nad Odrou.

Řeka Warta dělí park do dvou částí: jižní část, ve které se nachází původní rezervace Słońsk, a severní část, tzv. Severní polder. V jižní části dosahují roční změny úrovně hladiny rozdílu až 4 metrů, vytváří se zde rozsáhlá sezónní jezera, která zadržují přebytečnou vodu. Hladina zde začíná stoupat obvykle na podzim, ale nejvyšší úrovně dosahuje na jaře v období března až dubna. V severní části, oddělené od Warty hrází, se nachází mnoho vodních kanálů.

Největším levostranným přítokem Warty na území národního parku je řeka Postomia.

Lidská činnost ovlivnila druhové složení zejména v lesních porostech. Naopak, mokřadní oblasti v blízkosti Warty zůstávají ovlivněné je málo a poskytují tak zajímavý objekt studia pro biology, protože většina velkých říčních údolí v Evropě byla změněna lidmi.

V parku žije 245 druhů ptáků včetně 7–8 druhů kachen. Mezi ohrožené patří 26 druhů. Vyskytuje se tu například chřástal polní, rákosník ostřicový, břehouš černoocasý, jeřáb popelavý, bukač velký, bukáček malý nebo rybák černý. Park je největším polským zimovištěm labutě zpěvné a vyskytuje se zde populace orla mořského.

Kromě ptáků v parku žije 34 druhů savců včetně vydry říční a bobra evropského.

Turistika a vzdělávání

[editovat | editovat zdroj]

Parkem prochází několik značených tras pro pěší turisty (stezka Mokřady nebo Ptačí stezka) a cyklisty (Na dvou kolech přes Severní polder).

Správa národního parku v Chyrzinu provozuje Centrum přírodního vzdělávání, které pořádá kurzy pro žáky a studenty, ornitologické tábory a ekologické dílny.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ujście Warty National Park na anglické Wikipedii.

  1. The List of Wetlands of International Importance [online]. The Ramsar Convention on Wetlands, rev. 2014-04-09 [cit. 2014-05-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]