Národní park Øvre Dividal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Øvre Dividal
Øvre Dividal nasjonalpark
IUCN kategorie II (Národní park)
Podzimní barvy v Dividal u řeky Anjajohky
Podzimní barvy v Dividal u řeky Anjajohky
Základní informace
Vyhlášení 1971
Rozloha 806 km2
Správa Direktoratet for naturforvaltning
Poloha
Stát NorskoNorsko Norsko
Kraj Troms
Umístění Målselv
Souřadnice
Národní park Øvre Dividal
Národní park Øvre Dividal
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Øvre Dividal (severní sámštinou Dieváidvuovddi álbmotmeahcci, norsky Øvre Dividal nasjonalpark) leží na území obce Målselv v kraji Troms v Norsku. Park byl otevřen v roce 1971 a má plochu 750 km2. Původním záměrem bylo zachovat velmi málo narušené vnitrozemská údolí a horské oblasti. Národním parkem prochází dálková pěší turistická stezka Nordkalottleden.[1]

Jméno[editovat | editovat zdroj]

První část v názvu Dividal pochází ze sámského slova dievvá, což znamená "kulatý a suchý kopec". Druhá část je z norského slova dal, které znamená "údolí" (důl). Slovo øvre znamená v norštině "horní", tedy celý název znamená "horní část Dividal".

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Pěnišník laponský (Rhododendron lapponicum)

Borovicové lesy na nejnižších místech ustupují výše horským břízám a nejvýše v otevřené alpské tundře roste vrba a trpasličí bříza. Několik olší šedých (Alnus incana) roste podél řeky Divi. Bylo zde zaznamenáno celkem 315 druhů rostlin. Pěnišník laponský (Rhododendron lapponicum) přirozeně roste v oblasti.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V parku jsou zastoupeny všichni velcí predátoři na pevnině (medvěd hnědý, vlk, rosomák sibiřský, rys), ačkoli vlk je vzácný a pravděpodobně nemá trvalou přítomnost. Rosomák je v této oblasti obzvlášť četný. Běžní jsou Soby, vlastnění Sámi , stejně jako v oblasti žije los a liška polární.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Část Øvre Dividal

Na úrovni 228 metrů nad mořem je Dividalen druhým nejsušším údolím v Norsku, s průměrnými ročními srážkami 282 mm. Měsíční 24hodinové průměry pro stejné místo se v červenci pohybují od −9 °C v lednu do 13 °C, přičemž průměrná roční hodnota činí 0,8 °C . V dolních partiích parku se nenachází permafrost. V nadmořských výškách nad 700 metrů je permafrost běžně. Národní park Øvre Dividal začíná v nadmořské výšce přibližně 300 m a dosahuje až 1600 m. Spolu s oblastmi na hranicích se Švédskem a nedalekými téměř nedotčenými oblastmi v Norsku je tento park součástí větší divočiny.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží tvoří slepenec, pískovec a břidlice. Několik řek má zařezané rokle. Zvláštností jsou bludné balvany, velké kameny umístěné na nepravděpodobných místech. Byly neseny ledovci v době ledové a náhodně uloženy na konci doby ledové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Øvre Dividal National Park na anglické Wikipedii.

  1. Store norske leksikon. Øvre Dividal nasjonalpark [online]. [cit. 2010-04-09]. Dostupné online. (norsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]