Národní divadlo (Subotica)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní divadlo v Subotice
Folk Theater Subotica Serbia.JPG
Základní informace
Výstavba1854
Poloha
AdresaТрг Слободе 1, Subotica, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní divadlo (srbsky Narodno pozorište, maďarsky Népszínház, chorvatsky Narodno kazalište) se nachází v srbském městě Subotica. Její budova je jedna z nejstarších ve městě, postavená v roce 1854 podle plánů architekta Jánose Skultétiho. Je nápadná především kvůli antickému řádu obrácenému k hlavnímu subotickému náměstí. Má vlastní srbskou a maďarskou část.

Je to osmé nejstarší divadlo v Karpatské kotlině a jedno z prvních divadel vzniklých pro maďarskojazyčný divadelní soubor. Přestože v Uhersku již dříve existovala řada divadelních společností, často působily v nestálých scénách. Původní budova byla v roce 1904 přestavěna, v roce 1915 její hlavní sál vyhořel. V roce 1926 zde bylo zřízeno kino.

Dnes je většina budovy divadla nevyužívaná, protože její stav se zhoršil natolik, že pobyt v některých částech budovy není bezpečný. O rekonstrukci budovy se dlouho vedly intenzivní debaty, které byla městská rada nucena po léta odkládat, zčásti kvůli hospodářské recesi a zčásti kvůli válkám v Jugoslávii. Rekonstrukce budovy divadla byla jedním z největších stavebních projektů ve městě. Uskutečněna byla v hodnotě přibližně 23 milionů eur, přičemž 45-45 % finančních prostředků poskytla srbská vláda a Autonomní oblast Vojvodina a 10 % město Subotica. Rekonstrukce byla dokončena v 2. dekádě 21. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Népszínház (Szabadka) na maďarské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]