Národní řád Beninu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní řád Beninu
Ordre National du Bénin
Uděluje
Coat of arms of Benin.svg
Dahomey a Benin
Typ záslužný řád
Založeno 21. července 1960
Stát Benin Dahomey
BeninBenin Benin
Způsobilost občané Beninu i cizí státní příslušníci; civilisté i příslušníci ozbrojených sil
Uděluje se za vynikající služby civilní i vojenské povahy ve prospěch národa
Status dosud udílen
Hlava řádu Prezident Beninu
Třídy velkokříž
velkodůstojník
komtur
důstojník
rytíř
Ostatní vyznamenání
Vyšší není
Nižší Řád za zásluhy
Stuha řádu I. třídy
Stuha řádu I. třídy
Stuha řádu II. třídy
Stuha řádu II. třídy
Stuha řádu III. třídy
Stuha řádu III. třídy
Stuha řádu IV. třídy
Stuha řádu IV. třídy
Stuha řádu V. třídy
Stuha řádu V. třídy
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Národní řád Beninu (francouzsky Ordre National du Bénin) je nejvyšší státní vyznamenání republiky Benin založené v roce 1960. Řád je udílen prezidentem republiky, který je zároveň velmistrem řádu. Vyznamenání je udíleno za zásluhy pro stát jak občanům Beninu, tak cizincům.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Národní řád Dahomey (francouzsky: Ordre national du Dahomey) byl založen zákonem № 60-26 dne 21. července 1960 poté, co země získala nezávislost.[1] Nahrazoval tak francouzské koloniální vyznamenání Řád Černé hvězdy. Měl sloužit k ocenění občanů Dahomey za vynikající služby civilní i vojenské povahy ve prospěch národa. Řád mohl být udělen i cizím státním příslušníkům.

V roce 1986 byl stát Dahomey přejmenován na Beninskou lidovou republiku. Na základě této skutečnosti byl dne 26. února 1986 zákonem № 86-010 řád reformován a zároveň přejmenován na Národní řád Beninu. Došlo i ke změně vzhledu insignií v souladu s nově přijatými úpravami státních symbolů Beninské lidové republiky.

V roce 1990 v Beninu došlo ke změně politické situace a byly také zavedeny nové státní symboly. Dle toho byl pozměněn i vzhled řádových insignií. Další významnější změna v organizaci řádu byla provedena zákonem № 94-029 ze dne 3. června 1996.

Pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Velmistrem řádu je úřadující prezident Beninu, který po převzetí funkce prezidenta získává řád v hodnosti velkokříže a během svého funkčního období může nosit i řádový řetěz. Organizační záležitosti jsou spravovány Velkým kancléřstvím národních řádů, kterému předsedá Velký kancléř. Nominace na udělení řádu jsou posuzovány Radou řádu a poté předloženy velmistru ke schválení. Osobami, které mohou předkládat návrhy na ocenění, jsou prezident republiky, předseda národního shromáždění, předseda Ústavního soudu, předseda Nejvyššího soudu, předseda Vysokého úřadu pro audiovizuální oblast a komunikaci, předseda Nejvyššího soudního dvora a předseda Hospodářské a sociální rady. Velký kancléř Národního řádu Beninu také spravuje další tři sekundární záslužné řády, které vznikly na základě zákonů № 87-018, 019 a 020 ze dne 21. září 1987. Jsou jimi Řád za zásluhy Beninu, Řád za sociální zásluhy a Řád za zásluhy v zemědělství.[1]

Řád je udílen v nejnižší třídě s možností pozdějšího povýšení. Vyznamenány mohou být osoby po 10 letech civilní nebo vojenské služby a zároveň by měly být starší 30 let s právně neomezenými občanskými právy. Ve výjimečných případech nemusí být tato pravidla respektována.[2]

Zákonem № 94-029 ze dne 3. června 1996 byly stanoveny roční limity na počet udělení řádu v jednotlivých třídách. Každý rok může být uděleno maximálně 50 řádů ve třídě rytíře, 30 ve třídě důstojníka, 20 ve třídě komtura, 6 ve třídě velkodůstojníka a 2 ve třídě rytíře velkokříže. Ve výjimečných případech můžou být tyto limity překročeny. Do tohoto počtu se nezapočítávají vyznamenání, která byla udělena cizím státním příslušníkům.[1]

Ve výjimečných případech může být řád udělen i posmrtně. V případě nevhodného chování oceněné osoby může být vyznamenání opětovně odebráno.

Insignie[editovat | editovat zdroj]

1960–1986[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak je inspirován vzhledem Řádu čestné legie, ale není tak zdobný. Mezi černě smaltovanými cípy pěticípé hvězdy je vždy umístěno sedm zlatých nebo stříbrných paprsků. V řádu rytíře je řád stříbrný, ve vyšších třídách pak pozlacený. Uprostřed hvězdy je zlatý středový medailon s vyobrazením státního znaku republiky Dahomey (člun plující po vlnách, nad ním jsou dvě zkřížené motyky a luk s nataženou tětivou a vloženým šípem). Státní znak je obklopený vavřínovým věncem. Rubová strana je hladká bez smaltu. Uprostřed je zlatý středový medailon s nápisem uprostřed FRATERNITE • JUSTICE • TRAVAIL. Na okraji medailonu je vepsáno REPUBLIQUE DU DAHOMEY v horní části a 1960 ve spodní části. Ke stuze je připevněn jednoduchým kroužkem. Insignie byly stejné jak pro civilisty tak pro vojáky.

Stuha řádu z hedvábného moaré je tmavě červené (granátové) barvy. Ve středu je červený pruh široký 2 mm, obklopený z obou stran pruhy o šířce 1 mm žluté a zelené barvy. Šířka stuhy je 101 mm u velkokříže a 37 mm u ostatních tříd.[3]

1986–1990[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak je inspirován vzhledem Řádu čestné legie, ale není tak zdobný. Mezi červeně smaltovanými cípy pěticípé hvězdy je vždy umístěno sedm zlatých nebo stříbrných paprsků. V řádu rytíře je řád stříbrný, ve vyšších třídách pak pozlacený. Uprostřed hvězdy je zlatý středový medailon s vyobrazením státního znaku Beninské lidové republiky. Rubová strana je hladká bez smaltu, uprostřed je zlatý středový medailon s nápisem uprostřed REPUBLIQUE POPULAIRE DU BENIN. Ke stuze je připevněn jednoduchým kroužkem.

Stuha řádu z hedvábného moaré je tmavě červené (granátové) barvy. Ve středu je zelený pruh široký 5 mm. Šířka stuhy je 101 mm u velkokříže a 37 mm u ostatních tříd.[3]

Od 1991[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak je inspirován vzhledem Řádu čestné legie, ale není tak zdobný. Mezi světle zeleně smaltovanými cípy pěticípé hvězdy je vždy umístěno sedm zlatých nebo stříbrných paprsků. V řádu rytíře je řád stříbrný, ve vyšších třídách pak pozlacený. Uprostřed hvězdy je zlatý středový medailon s vyobrazením starého státního znaku republiky Dahomey (člun plující po vlnách, nad ním jsou dvě zkřížené motyky a luk s nataženou tětivou a vloženým šípem). Na okraji medailonu ve spodní části je rozvíjející se stuha s nápisem FRATERNITE • JUSTICE • TRAVAIL a v horní části nápis REPUBLIQUE DU BENIN. Rubová strana je hladká bez smaltu, uprostřed je zlatý středový medailon se zeleno-červeno-žlutě smaltovaným trojúhelníkovým heraldickým štítem, který je obklopený zeleně smaltovaným vavřínovým věncem. Ke stuze je připevněn jednoduchým kroužkem.

Velikost rytířských a důstojnických odznaků je 45 mm, velikost odznaků komtura a velkodůstojníka je 60 mm a velikost odznaku velkokříže je 70 mm.

Řádová hvězda se vzhledem podobá řádovému odznaku, ale paprsky v rozích jsou stříbrné s diamantovým řezem. Průměr hvězdy je 90 mm.

Stuha řádu z hedvábného moaré je tmavě červené (granátové) barvy. Ve středu je červený pruh široký 2 mm, obklopený z obou stran pruhy žluté a zelené barvy širokými 1 mm. Šířka stuhy je 101 mm u velkokříže a 37 mm u ostatních tříd.[3]

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Řád je udílen v pěti třídách:[3]

  • rytíř velkokříže – Řádový odznak je nošen na široké stuze spadající z pravého ramene na levý bok. Řádová hvězda byla nošena nalevo na hrudi.
  • velkodůstojník – Řádový odznak je nošen na stuze s rozetou na levé straně hrudi. Řádová hvězda byla nošena napravo na hrudi.
  • komtur – Řádový odznak je nošen na stuze uvázané těsně kolem krku. Řádová hvězda v této třídě udělována nebyla.
  • důstojník – Řádový odznak je nošen zavěšený na stuze s rozetou na levé straně hrudi.
  • rytíř – Řádový odznak je nošen zavěšený na stuze bez rozety na levé straně hrudi.
Řádové stuhy

velkokříž

velkodůstojník

komtur

důstojník

rytíř

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Национальный орден Бенина na ruské Wikipedii.

  1. a b c Dignité Féminine. dignitefeminine.org [online]. [cit. 2019-09-02]. Dostupné online. 
  2. ILLASSA.BENOIT. Bénin: Les méandres de l’élévation dans l’ordre national. Le Blog de Benoît ILLASSA - Une passion pour le BENIN [online]. [cit. 2019-09-02]. Dostupné online. (francouzsky) 
  3. a b c d ROFFIGNAC, NICOLAS DE, 1962- ... Ordres et médailles des pays d'Afrique : à l'époque post-coloniale : de 1960 à nos jours. Paříž: N. de Roffignac, 2000. ISBN 295138470X, ISBN 9782951384705. OCLC 466564116 S. 274. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]