Nárožní kámen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Husova 2, Na Perštýně 18, nárožní kámen v Praze

Nárožní kámen, nákolník či ochranný patník je vyčnívající kamenný, kovový nebo betonový exteriérový architektonický prvek umístěný na rohu budovy nebo jejího vjezdu, který zabraňuje poškození stavby vozidly.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Zprávy v tisku 19. století svědčí o tom, že nárožní kameny sice chránily budovy, byly však současně příčinou havárií kočárů a vozů.[1]

Provedení[editovat | editovat zdroj]

Typické jsou historické nárožní kameny, někdy zdobené reliéfy (např. Praha 1, nároží Husova 2 a Na Perštýně 18).

U novějších domů (přelom 19. a 20. století) byly též instalovány kovové ochranné prvky (např. Praha 3, Seifertova 31).[2] Může se jednat i o druhotné využití předmětu – ve Stonařově chrání roh zdi bývalý mlýnský kámen.[3]

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Nárožní kameny je možno nalézt v řadě evropských zemí, v místním jazyce však pro ně není používán doslovný ekvivalent českého výrazu „nárožní kámen“. Výrazu nárožní kámen odpovídá v angličtině guard stone, ve francouzštině chasse-roue.

Výrazem nárožní kámen či úhelný kámen se v češtině i dalších jazycích ozančuje též základní kámen umístěný v rohu budovy. Tomuto významu odpovídají například anglický výraz corner stone, francouzský pierre d'angle či ruský краеугольный камень atd. Tento význam je míněn také v překladech biblického žalmu hojně citovaného v novozákonních spisech: „Kámen, který stavitelé zavrhli, stal se kvádrem nárožním (kamenem úhelným).“ (Žalm 118,22 citovaný v Mk 12,10, Lk 20,17, Sk 4,11, 1Petr 2,7, Ef 2,20).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Guard Stone na anglické Wikipedii a Chasse-roue na francouzské Wikipedii.

  1. Projížďka Prahou za noci. Národní listy. 18. 4. 1888, s. 2. Dostupné online. 
  2. Klub Za starou Prahu: O ochranných patnících
  3. Nárožní kámen Stonařov

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]