Náměstí Republiky (Podgorica)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Náměstí Republiky
Náměstí Republiky v Podgorici s budovou Černohorské národní knihovny
Náměstí Republiky v Podgorici s budovou Černohorské národní knihovny
Umístění
StátČerná HoraČerná Hora Černá Hora
MěstoPodgorica Municipality
Poloha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náměstí Republiky (černohorky: Трг Републике, trg republike) je největší, nejvýznamnější a nejdůležitější náměstí v Podgorici, metropoli Černé Hory. Rozkládá se na ploše 15 000 m2. Společně s ulicí Svobody je to nejvýznamnější obchodní a komerční čtvrť města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za dob Černohorského království zde nechal král Nikola I. vybudovat malou promenádu a tržiště. Po začlenění Černé Hory do Jugoslávie zde vzniklo nové náměstí, pojmenované po králi Alexandru I.. Po bombardování Podgorice v roce 1990 bylo vybudováno nové město se širokými bulváry, tehdejší náměstí Alexandra I. bylo přejmenováno na Hlavní náměstí. Po osamostatnění Černé Hory v roce 2006 bylo náměstí kompletně zrenovováno, přestavěno a přejmenováno na náměstí Republiky.

Rekonstrukce 2006[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 schválil vláda Černé Hory program kompletní rekonstrukce náměstí a okolní čtvrti. Architektem tohoto projektu se stal Ing. arch. Mladen Djurović. Vzhledem k tomu, že se mělo náměstí Republiky stát důležitým centrem města, byly pro tento program vybrány ty nejkvalitnější stavební materiály. Moderně navržené objekty se staly dominantou celé čtvrti.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Náměstí Republiky se rozkládá na ploše 15 000 m2. Má tvar obdélníku, po delších stranách jsou vysázeny aleje dubů a palem. Uprostřed náměstí dominuje kruhová fontána. Na budovách okolo náměstí visí řada nejrůznějších billboardů a prospektů.

Významné objekty[editovat | editovat zdroj]

Fontána na náměstí Republiky
  • Fontána na náměstí Republiky byla navržena Mladenem Djurovićem v rámci rekonstrukce v roce 2006. Má kruhový tvar a stojí ve středu náměstí. Každý večer bývá osvětlena nejrůznějšími barevnými variacemi;
Ulice Svobody

a další;

  • Restaurace Podgorica, Svoboda nebo Anastasia se specializují na černohorskou kuchyni
  • Restaurace Bella Roma se zaměřuje na italskou kuchyni
  • dalšími významnými restauracemi jsou Mellody, Kókjó palace nebo Rotta;
  • Palác Ražnatovićů, budova postavena v roce 1954 v neoklasicistním slohu, slouží jako sídlo velvyslanectví Severní Makedonie.
  • Černohorská národní knihovna'

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je náměstí Republiky jedním z nejrušnějších míst v Podgorici. Návštěvníky nejvíce láká krásné architektonické provedení, ale hlavně spousta prodejen, restaurací, hotelů, klubů a jiných společností.