Nádraží Roma Termini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nádraží Roma Termini
Nová budova nádraží Terminy, 2017
Nová budova nádraží Terminy, 2017
StátItálieItálie Itálie
Ulicepiazza dei Cinquecento
Souřadnice
Provozovatel dráhyGrandi Stazioni S.p.A.
V provozu od1863
Dopravních kolejí32
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravametro, tramvaje, autobusy
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nádraží Roma Termini (italsky: Stazione di Roma Termini) je hlavní železniční nádraží v Římě. Leží na severním okraji antického města, blízko centra, a je také uzlem příměstské a městské dopravy (metro, tramvaje, autobusy). S asi 850 vlaky a 450 tisíci cestujícími denně je to nejrušnější nádraží v Itálii a páté v Evropě. Zajišťuje spojení do všech směrů dálkové i příměstské dopravy (FL4 – FL8), včetně přímých linek na římská letiště Fiumicino a Ciampino. V podzemí se křižují dvě linky metra (A a B) a na náměstí Cinquecento před nádražím je autobusové nádraží i konečná stanice tramvají číslo 5 a 14. V přízemí a v podzemí je velké nákupní středisko.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Piazza dei Cinque cento před nádražím

Roma Termini je hlavová stanice s 32 kolejemi, vstup je ze severozápadní strany, z náměstí Cinquecento. Vstupní hala je 128 m dlouhá a 32 m široká, je kryta železobetonovým baldachýnem a v její severní části je zabudován zbytek Serviovy hradby ze 4. stol. př. n. l. Asi 400 m západně, na protější straně náměstí Cinquecento, stojí mohutné zbytky Diokleciánových lázní a od latinského označení thermae se odvozuje i název nádraží termini. Asi 400 m jihozápadně je bazilika Santa Maria Maggiore, jeden z hlavních římských kostelů, a Koloseum je vzdáleno stejným směrem asi 1,3 km.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klasicistní budova nádraží od S. Bianchiho, postavená v roce 1874

Roku 1856 byla otevřena první římská železnice (ještě za Papežského státu) a roku 1863 otevřel papež Pius IX. na tomto místě provizorní „Centrální nádraží“, kde se setkaly všechny tři tehdy vybudované trati. V letech 1868-1874 vznikla nová klasicistní budova podle plánů architekta Salvatore Bianchiho, kterou od roku 1937 začali přestavovat podle návrhu Angiola Mazzoniho v mussoliniovském stylu. Přestavbu v roce 1943 přerušil pád italské vlády a byla dokončena v letech 1947 až 1950 v úplně jiném, téměř moderním pojetí architektů pod vedením Leo Caliniho.

Vstupní hala, 2016

Provoz na nádraží od té doby stále rostl a v 21. století se hledalo, jak železnici zrychlit. Dálkové rychlíky, které Římem projíždějí, už nezajíždějí na nádraží Termini, nýbrž staví na nádraží Roma Tiburtina, asi 3 km severovýchodně od Termini. V roce 2006 bylo nádraží věnováno zemřelému papeži Janu Pavlu II.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roma Termini railway station na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]