Praha-Bubeneč (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nádraží Praha-Bubeneč)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Bubeneč
Nádraží Bubeneč - nástupiště.JPG
Stát Česko
Ulice Goetheho
Souřadnice
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 570267
Tratě 090
Nadmořská výška 190[1] m n. m.
V provozu od jako stanice od 1850, výhybna od 2014
Zabezpečovací zařízení RZZ AŽD71 + JOP, dálkové ovládáníPrahy-Holešovic
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) -
Kód památky 105443 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Bubeneč je název výhybny, bývalé železniční stanice, v Praze-Bubenči v městské části Praha 6 na adrese Goetheho 61/4 na trati Praha – Děčín. Nádraží vzniklé roku 1850 jako stanice je od roku 2014 jen výhybnou pro křižování a předjíždění vlaků, jeho funkci pro osobní přepravu 29. srpna 2014 převzala nově vybudovaná zastávka Praha-Podbaba u tramvajové konečné a smyčky Nádraží PodbabaPodbabě[2] Tato nová zastávka je přitom součástí výhybny Praha-Bubeneč.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice v Bubenči byla uvedena do provozu společně s tratí Severní státní dráhy z Prahy do Lovosic v roce 1854. Z té doby pochází i jednopatrová staniční budova, která zde stojí dodnes. V roce 2006 byla zrušena poslední vlečka, vedoucí do bývalé papírny v Císařském mlýně. Předtím již byla zrušena vlečka k teplárně Juliska, která byla v minulosti i elektrifikována.

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Dopravnou prochází dvoukolejná, elektrifikovaná trať. Ve stanici zastavovaly zejména osobní (zastávkové) vlaky. Před staniční budovou byly čtyři koleje, všechny dopravní (průjezdné). První nástupiště před staniční budovou bylo částečně kryté. Další dvě velmi úzká nástupiště byla nekrytá. Ve stanici nebyl podchod. Doprava je řízena dálkově ze stanice Praha-Holešovice.

Před ukončením osobní dopravy ve stanici zastavovaly osobní vlaky linek S4 a S41 systému Esko s tzv. plnou integrací do Pražské integrované dopravy, tj. bylo možno využívat i vybrané druhy jednotlivých jízdenek PID. Stanice byla vybavena označovacím strojkem těchto jízdních dokladů.

Směrem z Bubenče na Roztoky vznikla (ještě v obvodu výhybny Bubeneč, v jejím záhlaví) nová železniční zastávka Praha-Podbaba. K jejímu místu byla prodloužena tramvajová trať z dřívější smyčky do dnešní smyčky Podbaba. Po zprovoznění nové železniční zastávky Praha-Podbaba byla stávající zastávka Praha-Bubeneč pro osobní přepravu zrušena.[4] Poslední osobní vlak zde zastavil dne 28. srpna 2014 před půlnocí. Rekonstrukce by v ideálním případě mohla být hotová v roce 2020.[5]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Malíř a grafik Jiří Bouda, autor obrazů s železniční tematikou, zde působil jako signalista na stavědle po ukončení školy roku 1959.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Databáze železničních tratí: Praha-Bubeneč. Atlas Drah Polska, Česka a Slovenska. ISSN 2391-4793. www.atlasdrah.net. 2018.03.30. [cit. 2018-07-16]. Dostupné online Archivováno 16. 7. 2018 na Wayback Machine.
  2. http://www.praha.eu/jnp/cz/doprava/vlakova/nova_zastavka_praha_podbaba_je.html
  3. Praha-Bubeneč (plánek výhybny). [s.l.]: SŽDC, 2016. 
  4. Praha se loučí s historickým nádražím, železničáři už ho nechtějí
  5. https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-servis/592007/nadrazi-bubenec-znovu-ozije-mistni-si-zde-prali-kavarnu-a-kulturu-otevrit-by-mohlo-pristi-rok.html Nádraží Bubeneč znovu ožije: Místní si zde přáli kavárnu a kulturu, otevřít by mohlo příští rok

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]