Praha-Bubeneč (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nádraží Praha-Bubeneč)
Skočit na: Navigace, Hledání
Praha-Bubeneč
Souřadnice
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 570267
Tratě 090
V provozu od jako stanice od 1850, výhybna od 2014
Zabezpečovací zařízení RZZ AŽD71 + JOP, dálkové ovládáníPrahy-Holešovic
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) -
Kód památky 105443 (PkMnMISSezObr)
Staniční budova od Goetheho ulice
Nástupiště před staniční budovou

Praha-Bubeneč je název výhybny, bývalé železniční stanice, v Praze-Bubenči v městské části Praha 6 na adrese Goetheho 61/4 na trati Praha – Děčín. Nádraží vzniklé roku 1850 jako stanice je od roku 2014 jen výhybnou pro křižování a předjíždění vlaků, jeho funkci pro osobní přepravu 29. srpna 2014 převzala nově vybudovaná zastávka Praha-Podbaba u tramvajové konečné a smyčky Nádraží PodbabaPodbabě[1] Tato nová zastávka je přitom součástí výhybny Praha-Bubeneč.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice v Bubenči byla uvedena do provozu společně s tratí Severní státní dráhy z Prahy do Lovosic v roce 1850. Z té doby pochází i jednopatrová staniční budova, která zde stojí dodnes. V roce 2006 byla zrušena poslední vlečka, vedoucí do bývalé papírny v Císařském mlýně. Před tím již byla zrušena vlečka k teplárně Juliska, která byla v minulosti i elektrifikována.

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Dopravnou prochází dvoukolejná, elektrifikovaná trať. Ve stanici zastavovaly zejména osobní (zastávkové) vlaky. Před staniční budovou byly čtyři koleje, všechny dopravní (průjezdné). První nástupiště před staniční budovou bylo částečně kryté. Další dvě velmi úzká nástupiště byla nekrytá. Ve stanici nebyl podchod. Doprava je řízena dálkově ze stanice Praha-Holešovice.

Před ukončením osobní dopravy ve stanici zastavovaly osobní vlaky linek S4 a S41 systému Esko s tzv. plnou integrací do Pražské integrované dopravy, tj. bylo možno využívat i vybrané druhy jednotlivých jízdenek PID. Stanice byla vybavena označovacím strojkem těchto jízdních dokladů.

Směrem z Bubenče na Roztoky vznikla mezi stanicí Praha-Bubeneč a zastávkou Praha-Sedlec nová železniční zastávka Praha-Podbaba. K jejímu místu byla prodloužena tramvajová trať z dřívější smyčky do dnešní smyčky Podbaba. Po zprovoznění nové železniční zastávky Praha-Podbaba byla stávající zastávka Praha-Bubeneč pro osobní přepravu zrušena.[3] Poslední osobní vlak zde zastavil dne 28. srpna 2014 před půlnocí.

Poslední osobní vlak, který zastavil ve stanici Praha-Bubeneč večer dne 28. srpna 2014

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Malíř a grafik Jiří Bouda, autor obrazů s železniční tematikou, zde působil jako signalista na stavědle po ukončení školy roku 1959

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.praha.eu/jnp/cz/doprava/vlakova/nova_zastavka_praha_podbaba_je.html
  2. Praha-Bubeneč (plánek výhybny). [s.l.]: SŽDC, 2016. 
  3. Praha se loučí s historickým nádražím, železničáři už ho nechtějí

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]