Náboženství ve skautingu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajky skautů a skautek v St Marys Church, Ostrov Brownsea

Náboženství ve Skautingu je aspekt skautské metody, který byl praktikována různě v průběhu let.

Na rozdíl od pouze křesťanské Chlapecké Brigády, která začala o dvě desetiletí dříve, Robert Baden-Powell založil Skautské hnutí jako mládežnickou organizaci (s chlapci jako „Průzkumníky“ a dívkami jako „Průvodkyněmi“), která byla nezávislá na jakémkoli jediné víře nebo náboženství, přesto se rozhodl, že duchovnost a víra ve vyšší moc jsou klíčové pro vývoj mladých lidí.

Skautské organizace jsou svobodné v interpretaci metody stanovené zakladatelem. Tak jako se moderní svět stává více sekulární a jak se v mnoha společnostech stala náboženství více různorodá, tak působila víra nedorozumění a spory v některé z národních členských organizací.

Pohled na místo náboženství ve Skautingu[editovat | editovat zdroj]

Pohled zakladatele[editovat | editovat zdroj]

Při vytváření skautské metody byl Baden-Powell skálopevně přesvědčen, že je v ní místo pro Boha.

Ve Skautingu pro Chlapce, Baden-Powell psal konkrétně o Křesťanství, protože ho psal pro skupiny mládeže ve Spojeném Království:

Naším cílem je praktikování Křesťanství v jejich každodenním životě a vztazích, a ne jen povolání teologie v neděli…[1]

Skautský slib , jak ho původně napsal Baden-Powell uvádí, že skaut plní svojio "povinnost k Bohu". Nicméně, pozice zakladatele se posunula krátce poté, co Skautské hnutí začalo rychle růst po celém světě, a jeho spisy a projevy připouštělay všechna náboženství. On i nadále zdůrazňoval, že Bůh je součástí skautského života, bez diktovat konkrétní víry:

Když se zeptaly, jak se náboženství dostalo do Skautingu, Baden-Powell odpověděl, že nijak. Již tam je. Je základním faktorem Skautingu.[2]

Když jsme se držet žádná brief pro jednu formu víry nad druhou, vidíme, jak pomáhá, tím, že nese stejný princip do praxe tak, jak je nyní zaměstnán v jiných oborech vzdělávání...</ref>

Negativní instance. A Mahommedan Guider přichází do Anglie a zabývá mnoho skautek na náboženství, v průběhu které cituje Mahomet jako božský učitel. A to navzdory skutečnosti, že její diváci jsou věřící v Kristu. Jak byste ohledem ji akce? Jako netaktní, jako urážku, jako fanatický? V každém případě by to nebylo zrovna zdvořilé, nebo v souladu s našimi zákony zdvořilosti. Přesto jsem známé Křesťanské skautky stejně jako skauty kteří udělat přesně to samé s Židy nebo Hinduisty nebo lidé jiných vyznání v současné době, a tito na jejich straně seděl pod ní, příliš zdvořilý na to, aby mohl vznést námitky, ale o nic méně nepříjemné. Jednou, na smíšené shromáždění v o 'Scout ' Vlastní' reproduktor pečlivě vyhnout mnohem odkaz na Krista a byl obviněn, že některé tam 'popírá Ho. Jeho obhajobu, bylo že spíše následování Krista v tom, že on byl zobrazující Křesťanské úcty k pocity druhých, kteří, stejně sám se sebou, byli synové jednoho Otce, pod jakékoli formě, že poskytnuté hold Bohu.[3]

Náhrobek Baden-Powella nenese žádný kříž či jiný náboženský symbol. Spíše, kromě Skaut a skautka Odznaky, nese kruh s tečkou uprostřed,  pochodovou značku pro "Going home" / "musím jít domů": .[4]

Aktuální výklady[editovat | editovat zdroj]

Náboženství a spiritualita jsou stále klíčovou součástí Skautské metody. Dvě hlavní světové organizace mají mírně odlišné výklady.

Světové Organizace Skautského Hnutí (WOSM) uvádí následující v jeho Základních principech:

Pod názvem "Povinnost k Bohu", první z výše uvedených principů Skautské Hnutí je definováno jako "věrnost duchovním principům, věrnost náboženství, které vyjadřuje a převzetí povinností z nich vyplývajících". Všimněte si, že, na rozdíl od nadpisu, text vynechává slovo "Bůh", aby bylo jasné, že ustanovení také zahrnuje ne-monoteistickýá náboženství, jako je Hinduismus, a ty, které neuznávají osobního Boha, jako je Buddhismus.[5]

World Association of Girl Guides and Girl Scouts (WAGGGS) uvádí následující, na 21. Světové Konferenci v roce 1972:

Podstatou Povinnosti k Bohu je uznání nutnosti hledat víru v Boha, v nějakou Nejvyšší Bytost, a potvrzení síly vyšší než je člověk z nejvyšších Duchovních Principů.[6]

Národní organizace mohou dále tento princip definovat. Například současná Náboženská Politika Skautské Asociace Spojeného Království uvádí, že

 • "vynaložit veškeré úsilí k pokroku v pochopení a dodržování Slibu, dělat to nejlepší, aby plnil svoji povinnost vůči Bohu nebo podporoval skautské hodnoty podle potřeby
 • prozkoumat jejich vyznání, přesvědčení a postoje
 • zvažte, které patří k nějaké náboženské praksi;
 • pokračovat v každodenní praxi toho, co hlásají."[7]

Mnoho skautských skupiny je podporováno místními náboženskými orgány, včetně Křesťanské, Islámské, Židovské a Sikhské komunity. Tyto místní skupiny mají často více striktní výklad než původní spisy Baden-Powella týkající se náboženství. Nicméně, protože často patří k národní organizaci, které nejsou specificky náboženské, jsou obvykle skupiny v sousedství, které mají méně striktní výklad.

Navíc některé národní organizace jsou zaměřeny na stoupence určitého náboženství, ale pak jsou obvykle jiné skautské organizace v této zemi, které jsou více otevřené, nebo mají více neutrální postoj týkající se náboženství.

Skautský Slib lze snadno přizpůsobit tak, aby zahrnoval tato i další vyznání.[8] například, v sekci Skautský Slib a Zákon, na stránkách Skautek z USA (GSUSA) obsahuje:

Slovo "Bůh" [ve slibu], může být interpretováno několika způsoby, v závislosti na duchovním přesvědčení. Při skládání skautského slibu, je v pořádku nahradit slovo "Bůh" tím, co předepisuje vaše duchovní přesvědčení.[9]

Požadavky členství[editovat | editovat zdroj]

"Povinnost k Bohu" je jeden z principů celosvětového skautingu. WOSM vyžaduje, aby její členské národní skautské organizace odkazovaly na "povinnost k Bohu" ve svém skautské sliby. Skautská sdružení aplikují tento princip do jejich členské politik různými způsoby. Existují skautská sdružení, jako ta ve Francie a Dánsku, které jsou odděleny na základě náboženské víry.

Nezúčastněné skautské organizace[editovat | editovat zdroj]

Přístupy k náboženství se značně liší ve Skautských organizací mimo WOSM a WAGGGS. Například na internetových stránkách Tábornického Ohně stojí "Jsme inkluzivní, vítáme dětí, mládež a dospělé, bez ohledu na rasu, náboženství, socioekonomický status, zdravotní postižení, sexuální orientaci nebo jiný aspekt rozmanitosti".[10] Na druhou stranu, Americké dívky dědictví jsou explicitně Křesťanské a vyžadujít, aby všichni dospělí vedoucí dodržovali konkrétní Prohlášení Víry.[11] AHG bylo založeno rodiči, kteří nesouhlasili s rozhodnutím skautek umožnit další slova, které mají být nahrazeny za "Boha" ve Slibu (viz výše) a GSUSA je oficiální nedostatek členské politiky založené na sexuální preferenci.[12]

Současné postupy[editovat | editovat zdroj]

Jacques Gagey, Kaplan Generál Skauti et Guides de France u oltář postaveného pomocí techniky vázaní staveb
Skautský tábor během poutní sezóny v Mina, Saúdská Arábie

Skautské skupiny, provozují náboženské praktiky různými způsoby.

Některé skautské organizace mají povinně náboženské odznaky[13] jako způsob, jak splnit požadavek na hodnost a jiní mají jeden dobrovolné náboženský odznak nebo vůbec žádné.[14] Skautské organizace mohou uznat náboženské programy provozované jinými organizacemi, jako náboženské emblémy programy ve Spojených Státech a Kanadě.

Mezinárodní náboženské subjekty ve skautingu[editovat | editovat zdroj]

Řada náboženství a denominací vytvořila mezinárodní organizace v rámci Skautingu, aby umožnily další duchovní vývoj svých stoupenců. Většina z těchto organizací umožňuje dva druhy členství: individuální a organizační.

Mezi takové náboženské organizace patří:

ICCS, ALGEBROU, IUMS, WBSB, IFJS, CPGS mají poradní status při Světovém Skautském Výboru, ICCG a CPGS s WAGGGS.

Řada ne-náboženských sdružení, a to především z francouzsky mluvících zemí, tvořila v roce 1996 Union Internationale des Associations Scoutes-Průvodce Pluralistes/Laïques (UIPL; Mezinárodní Unie pluralitní/sekulární skautské sdružení).

Friends Committee on Scouting je náboženský orgán Náboženské Společnosti Přátel a spolupracuj se Skautkami z USA, Skauty Kanada, skautky z Kanady a Táborovým Ohněm.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Religion in Scouting na anglické Wikipedii.

 1. Scouting for Boys, Baden-Powell, Oxford University Press.
 2. Baden-Powell's position on God and Religion, FAQs.org.
 3. Guiding UK - miscellaneous - B.P.'s writings
 4. B-P's Grave in Kenya
 5. [1]
 6. Exploring Spirituality - Resource Material for Girl Guides and Girl Scouts [PDF]. World Association of Girl Guides and Girl Scouts, 2000 [cit. 2006-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. The Religious Policy [online]. The Scout Association, 2014 [cit. 2015-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. The Promise [PDF]. The Scout Association, 2006 [cit. 2006-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Girl Scout Promise and Law [online]. Girl Scouts of the USA, 2006 [cit. 2006-12-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Core Values [online]. Camp Fire USA, 2005 [cit. 2006-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Statement of Faith [online]. American Heritage Girls, 2004 [cit. 2006-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Some Unhappy with Girl Scouts Form New Group [online]. Associated Press, 2006 [cit. 2006-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. badges vie chretienne [online]. Guides et Scouts d’Europe [cit. 2006-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. insignes voor de Scouts [online]. Scouting Nederland [cit. 2006-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]