Přeskočit na obsah

Mzda strachu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mzda strachu
Původní názevSorcerer
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
MexikoMexiko Mexiko
Jazykšpanělština, němčina, francouzština a angličtina
Délka121 min
Žánryfilmový thriller
akční film
film založený na románu
PředlohaThe Wages of Fear
Le Salaire de la peur
ScénářWalon Green
RežieWilliam Friedkin
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRoy Scheider
Bruno Cremer
Francisco Rabal
Hamidou Benmassoud
Peter Capell
… více na Wikidatech
ProdukceWilliam Friedkin
HudbaMichel Colombier
KameraDick Bush
John M. Stephens
KostýmyAnthony Powell
StřihBud Smith
Výroba a distribuce
Premiéra24. června 1977 (USA)
2. října 1977 (Řecko)
22. března 1978 (Norsko)
… více na Wikidatech
DistribuceUniversal Pictures
Paramount Pictures
Rozpočet21,6 mil. $[1]
Tržby12 mil. $ (celosvětově)[1]
12 mil. $ (USA)[1]
Mzda strachu na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mzda strachu (anglicky: Sorcerer, v doslovném překladu Čaroděj) je americký filmový thriller režiséra a producenta Williama Friedkina, z roku 1977. Hudbu k filmu zkomponovala německá elektronická hudební skupina Tangerine Dream. Snímek pojednává o skupince bývalých zločinců, kterým se naskýtá příležitost začít nový život a vykoupit svou minulost, pokud zvládnou převézt přes džungli vysoce explozivní náklad. Hlavní role zde ztvárňují Roy Schieder, Bruno Cremer, Francisco Rabal a Hamidou Benmessaoud.

Předloha a adaptace[editovat | editovat zdroj]

Film byl natočen podle románu francouzského spisovatele Georgese Aranauda Le Salaire de la peur. První adaptaci knihy Le salaire de la peur natočil roku 1953 francouzský režisér Henri-Georges Clouzot pod stejnojmenným názvem. Tento film se shledal ve své době s mimořádným úspěchem a byl oceněn mimo jiné Zlatou palmou na festivalu v Cannes a Zlatým medvědem na berlínském mezinárodním filmovém festivalu Berlinale.Úspěch tohoto filmu brzy podnítil k natočení remaku pod názvem Violent Road (1958), který režíroval Howard W. Koch a distribuovala jej společnost Warner Bros..

Mzda strachu z roku 1977 je třetí adaptací knihy Le Salaire de la peur. Děj i prostředí filmu byly oproti první adaptaci znatelně upraveny, stejně tak jako samotný název. Ke každé postavě byl nově vytvořen samostatný úvod. Lokačně se tvůrci více soustředili na prostředí deštného pralesa. Rovněž zápletka s nitroglycerinem prošla úpravou. Nově postavy vezou válečky dynamitu, ze kterých ovšem unikl obsažený nitroglycerin do úložných dřevěných beden, které se tak samotné stávají nestabilní výbušninou. Přestože se o Mzdě strachu z roku 1977 běžně hovoří jako o remaku filmu z roku 1953, sám Friedkin s tímto označením nesouhlasil.[2]

Od roku 2023 vzniká čtvrtá adaptace knihy pod názvem Le Salaire de la peur v režii francouzského režiséra Juliena Leclercqa. Film by měl být uveden na Netflixu v roce 2024.[3]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Zločinci prchající před zákonem se skrývají bez dokladů kdesi v Jižní Americe. Ropná společnost jim nabídne práci, díky které by se mohli vrátit zpět do vlasti, nicméně má to jeden podstatný háček. Aby se tak mohlo stát, musejí převézt k hořícímu ropnému vrtu šest beden plných dynamitu, který se vlivem špatného uskladnění stal vysoce nestabilním a může explodovat během sebemenšího otřesu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Le salaire de la peur na francouzské Wikipedii a Sorcerer (film) na anglické Wikipedii.

  1. a b c The Numbers. Dostupné online. [cit. 2022-12-17].
  2. SHEDLIN, Michael; FRIEDKIN, William. Police Oscar: "The French Connection": And an Interview with William Friedkin. Film Quarterly. 1972, roč. 25, čís. 4, s. 2–9. Dostupné online [cit. 2023-08-08]. ISSN 0015-1386. DOI 10.2307/1211271. 
  3. Un remake du Salaire de la peur sera visible sur Netflix en 2024. LEFIGARO [online]. 2023-04-15 [cit. 2023-08-08]. Dostupné online. (francouzsky)