Mys svatého Vincence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mys svatého Vincence
Viev from Cape St. Vincent Sagres Algarve Portugal.JPG

StátPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mys s majákem
Letecký snímek oblasti

Mys svatého Vincence[1] (portugalsky Cabo de São Vicente) je mys, který se nachází v portugalském regionu Algarve nedaleko obce Sagres. Je nejzazším jihozápadním výběžkem evropského kontinentu a výchozím bodem Evropské dálkové trasy E9. Mys je tvořen skalními útesy, vystupujícími do výšky přes šedesát metrů, a nachází se na něm 24 metrů vysoký maják, jehož světlo je vidět až z šedesátikilometrové vzdálenosti.

Vzhledem k poloze na konci kontinentu byl mys posvátným místem už v neolitu, z této doby se zachovaly menhiry. Féničané zde zřídili svatyni bohyně Melkart, Řekové okolnímu kraji říkali Ophiussa (Země hadů) a Římané Promontoria sacrum (Svatý mys). Moderní název pochází z křesťanské legendy, podle níž na mysu ve 4. století moře vyplavilo ostatky mučedníka Vincence ze Zaragozy, které chránili před znesvěcením havrani. Princ Jindřich Mořeplavec zřídil v Sagres školu pro kapitány zámořských lodí, v 16. století byl vybudován františkánský klášter s majákem, který zničil roku 1587 při jednom ze svých nájezdů Francis Drake. Maják byl obnoven roku 1846. Vzhledem ke strategickému významu místa zde proběhla řada námořních bitev, nejznámější je bitva u mysu svatého Vincenta ze 14. února 1797, v níž Horatio Nelson porazil španělské loďstvo.

Mys je součástí přírodního parku Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. Ve skalách hnízdí terej bílý, orel jestřábí, buřňák severní, buřňáček malý a další druhy, v okolním moři žije delfín obecný a žralok veliký. Okolí mysu je bičováno častými bouřemi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 78, 120. Doporučené jméno: mys svatého Vincence. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]