Mychajlo Hruševskyj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mychajlo Hruševskyj
Narození 29. září 1866
Chełm
Úmrtí 26. listopadu 1934 (ve věku 68 let)
Kislovodsk
Místo odpočinku Байково кладбище
Alma mater Kyjevská univerzita
Politická strana Українська партія соціалістів-революціонерів
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mychajlo Serhijovyč Hruševskyj (ukrajinsky Михайло Сергійович Грушевський; 29. září 1866 Chełm, Polsko25. listopadu 1934 Kislovodsk, SSSR) byl ukrajinský historik, publicista a politik, první prezident Ukrajinské národní republiky.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

Hruševskyj vyrůstal ve Stavropolu a Vladikavkazu, studoval v Tbilisi a Kyjevě a v letech 18941914 byl profesorem Lvovské univerzity, kde v kruhu spolupracovníků pracoval na monumentálních desetidílných "Dějinách Ukrajinské Rusi" (Історія України-Руси, 1898—1937).

V březnu 1917 se stal prvním prezidentem Ukrajinské národní republiky. Jako umírněný socialista (byl členem ukrajinské odnože strany socialistů-revolucionářů) čelil jak ultranacionalistům, tak bolševikům. V dubnu 1918, kdy se moci ujal hejtmanát, Hruševskyj odjel z Kyjeva a pobýval nejprve v Kamenci Podolském, pak střídavě v několika středoevropských městech, roku 1920 mj. v Praze.[1]

Roku 1924 se vrátil na univerzitu do Kyjeva, ale v 30. letech byl sovětskými úřady pronásledován a přinucen k odchodu do Moskvy. Roku 1934 nečekaně zemřel v Kislovodsku na Kavkaze.

Česky vyšlo[editovat | editovat zdroj]

Mychajlo Hruševskyj

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pamětní deska M. Hruševského v Praze

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]