Muzeum zlata Nový Knín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum zlata Nový Knín
P9041550-NovyKnin-2012-09-04-MincovnaOdZapadu.JPG
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum zlata v Novém Kníně, plným názvem Muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku a historie města Nový Knín je jednou z poboček Hornického muzea v Příbrami. Muzeum se nachází na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně v okrese Příbram ve Středočeském kraji.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie muzea bezprostředně souvisí s historií Novoknínska a samotného někdejšího královského horního města Nového Knína jako jednoho z významných středisek těžby zlata v Českých zemích. Tomuto významu odpovídá i umístění expozice v historické budově tzv. Mincovny. Tato renesanční, v jádru gotická budova z 15. století prošla v pozdějších letech barokní přestavbou, empírové průčelí pochází z roku 1801. Od roku 1561 budova tzv. Mincovny sloužila jako sídlo perkmistrovského úřadu.[1]

Muzeum zlata bylo zřízeno a otevřeno Městským úřadem v Novém Kníně ve spolupráci s Českým klubem zlatokopů v roce 1999 u příležitosti mistrovství světa v rýžování zlata, které bylo v uvedeném roce uspořádáno v údolí Kocáby u Malé Lečice. Exponáty pro tuto výstavku zapůjčila či věnovala řada organizací a institucí - Český klub zlatokopů, Národní muzeum v Praze, Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, Národní technické muzeum, Hornické muzeum v Příbrami, Městský úřad v Novém Kníně a řada soukromých osob - geologů, mineralogů a členů Českého klubu zlatokopů. Velký zájem o tuto výstavku byl příčinou, že původně dočasná výstava se stala expozicí trvalou, která je od roku 2000 pobočkou příbramského Hornického muzea.[2]

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Ukázky z historie sportovního rýžování zlata

Muzeum je umístěno v prvním poschodí barokní Mincovny. Hlavní výstavní sály jsou věnovány historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku i v některých dalších lokalitách na území České republiky. V dalších prostorách je umístěna expozice, věnovaná dějinám města a místním řemeslům.

Velice zajímavou součástí muzea je výstavka, obsahující množství dokumentů a fotografického materiálu o partnerských vztazích Nového Knína s italským svazkem obcí Valle di Ledro, jejímž vysídleným obyvatelům Nový Knín poskytl v době první světové války útočiště.

Muzeum zlata v Novém Kníně zároveň slouží i jako městské informační středisko, které poskytuje informace o ubytování a stravování a informační materiály z oblasti Brd a Středního Povltaví.[1]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Muzeum je otevřené od dubna do konce října denně mimo pondělí v době od 9 do 17 hodin, o víkendech v květnu a červnu a každý den v červenci a srpnu až do 18 hodin. Mimo toto období je umožněna prohlídka pouze skupinám osob po předběžném objednání.[1] Budova tzv. Mincovny se nachází jen několik desítek metrů od konečné zastávky přímé autobusové linky Praha (Smíchovské nádraží) – Nový Knín. V bližším i vzdálenějším okolí Nového Knína mohou návštěvníci využít naučné stezky s geologicko-hornickou tematikou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Oficiální stránky Hornického muzea Příbram
  2. LHOTSKÝ, Pavel; MORÁVEK, Petr; ŠTĚDRÁ, Veronika. Zlato na Novoknínsku = Gold in the Nový Knín area : historie a současnost : průvodce naučnými stezkami. 1. vyd. Praha, Příbram, Nový Knín: Český klub zlatokopů, Česká geologická služba, Hornické muzeum Příbram, Město Nový Knín, 2003. 111 s. ISBN 80-239-0945-2. S. 47. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]