Muzeum a Pojizerská galerie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum a Pojizerská galerie
Semily - muzeum Husova 2.jpg
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Semily
Adresa Husova 2
Založeno 28. 8. 1960
Kód památky 27176/6-2478 (PkMISSezObr)
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum a Pojizerská galerie sídlí v Semilech v Husově ulici č. p. 2. Muzeum dokumentuje region horního Pojizeří a obsahuje 2 trvalé expozice. Budova muzea je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Trvalé expozice[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti Semilska[editovat | editovat zdroj]

Expozice představuje 45 osobností spjatých s městem Semily, či jeho okolím. Mezi ně patří např. Ivan Olbracht, Antal Stašek, František L. Rieger, Pavel Tigrid a další.

/NE/Zapomenutá minulost[editovat | editovat zdroj]

Etnografická expozice je umístěna v podkroví tvoří starý malovaný nábytek, lidové kroje a další předměty spjaté s okolím. Expozice je průběžně doplňována nově získanými předměty.

Historie muzea[editovat | editovat zdroj]

Budova v němž leží pochází z roku 1760 a je jedna z nejstarších budov ve městě. Narodil se zdeIvan Olbracht a žil zde i jeho otec Antal Stašek. V této budově roku 1960 vznikly 2 samostatné expozice: Památník Antala Staška a Muzeum dělnického hnutí. V den slavnostního otevření se konala 1. výstava: Výtvarní umělci Podkrkonoší. Prvním ředitelem památníku i muzea se stal Rudolf Hlava. V 70. a 80. letech se do muzea začaly instalovat nové vitríny, památník prošel stavebními úpravami, v půdním prostoru se zbudovala etnografická stálá expozice a nově byla zbudována Pojizerská galerie. Po revoluci roku 1989 změnilo muzeum své zaměření a stalo se Muzeem a Pojizerskou galerií. Roku 1992 se zrušila expozice dělnického hnutí a v 1. poschodí bylo roku 1994 zbudována trvalá expozice Osobnosti Semilska. Etnografická expozice v půdních prostorách byla v roce 1996 obměněna a nově pojmenována /NE/Zapomenutá minulost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-06]. Identifikátor záznamu 138405 : městský dům - rodný dům Ivana Olbrachta. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]