Musée de la chasse et de la nature

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Musée de la chasse et de la nature
Hôtel de Guénégaud
Hôtel de Guénégaud
Údaje o muzeu
StátFrancieFrancie Francie
MěstoPaříž
Adresa62, rue des Archives, 75003 Paris
Založeno1967
Objekty6000 objektů
Návštěvníci40 000 (neznámý rok)
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Musée de la chasse et de la nature (Muzeum lovu a přírody) je soukromé muzeum v Paříži. Nachází se ve 3. obvodu v ulici Rue des Archives v historické čtvrti Marais. Muzeum se zaměřuje na lovecké zbraně, trofeje, umělecká díla s námětem lovu a na myslivost. Rozloha hlavní expozice v paláci hôtel de Mongelas je 650 m2.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ardenský průmyslník François Sommer (1904-1973) a jeho manželka Jacqueline založili v roce 1964 nadaci Fondation de la Maison de la Chasse et de la Nature (Nadace Domu lovu a přírody), která si dala za úkol rozvíjet v praktickém lovu respekt k přírodě a především k divoké fauně, vytvořit muzeum lovu a přírody (1967) a zřídit a udržovat zoopark Bel-Val v Ardenách (1971).

Sommerův přítel André Malraux zajistil pro muzeum jako sídlo pařížský palác hôtel de Guénégaud. V roce 1964 pronajalo město Paříž palác na 99 let nadaci, která nechala palác zrestaurovat. Od roku 2007 je hlavním sídlem muzea hôtel de Mongelas rovněž ve čtvrti Marais.

Hôtel de Mongelas

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Sbírky se nacházejí v Paříži v palácích hôtel de Guénégaud (původní sídlo muzea) a hôtel de Mongelas (nové sídlo muzea) a rovněž ve druhém patře zámku Chambord, kde nadace od roku 1971 vystavuje část sbírek obrazů a tapisérií (především období Františka I.) a moderního umění.

Sbírky představují lovecké umění a působení člověka v přírodě. Jsou rozděleny do tří oblastí:

Muzeum pravidelně organizuje také dočasné výstavy s náměty štvanice v 19. století, psi v dějinách umění, lovectví v renesanci apod. nebo představuje současné umělce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Musée de la chasse et de la nature na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]