Musée de l'Homme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Musée de l'Homme

Deviza na fasádě muzea
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa 17, place du Trocadéro, 75116 Paris
Zakladatel Paul Rivet
Založeno 1937
Zaměření antropologie
Zeměpisné souřadnice
Musée de l'Homme
Red pog.svg
Musée de l'Homme
Webové stránky

Musée de l'Homme (Muzeum člověka) bylo založeno v roce 1937 Paulem Rivetem, jako jedna z akcí, pořádaných při příležitosti světové výstavy. Je nástupníkem Musée d'ethnographie du Trocadéro, založeného v roce 1878. Na řízení organizace se na počátku podílel i francouzský antropolog Jacques Soustelle. Musée de l'Homme zabírá téměř celé křídlo pařížského paláce Palais de Chaillot.

Musée de l'Homme do své kolekce zahrnulo řadu sbírek, vznikajících už od 16. století v rámci tzv. kabinetů kuriozit a Královského kabinetu. Tyto sbírky jsou od rozmachu kolonialismu v 19. století dodnes neustále rozšiřovány. Posláním muzea je shromáždit předměty definující člověka a jeho vývoj (archeologie), jednotu a zároveň pestrost lidstva (antropologie) a jeho kulturní a umělecké projevy (etnologie).

Muzeum je ale i výzkumným centrem, na jehož provozu se podílí řada vládních institucí a organizací, patřících do Národního centra vědeckého výzkumu, největší francouzské státní vědecké organizace. Etnografické oddělení Muzea člověka se přestěhovalo do, v roce 2006 nově otevřeného, pařížského Musée du quai Branly.

Až do roku 1974 byly v muzeu vystaveny ostatky Sarah Baartmanové, svého času známé jako „Hotentotská Venuše“.

Z důvodu rekonstrukce je muzeum uzavřeno do roku 2015.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]