Mururoa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mururoa
Mururoa
Mururoa
LokalizaceTichý oceán
StátFrancieFrancie Francie
• Zámořské společenstvíFrancouzská PolynésieFrancouzská Polynésie Francouzská Polynésie
Topografie
Rozloha148 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka28 km
Šířka11 km
Osídlení
Počet obyvatelneobydlen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa atolu Moruroa
Laguna atolu Moruroa

Mururoa je atol ležící v Tichém oceánu, který je součástí Francouzské Polynésie.

Pokusné jaderné výbuchy[editovat | editovat zdroj]

Do širšího povědomí se dostal zejména spolu s nedalekým atolem Fangataufa jako francouzská střelnice, na které byly prováděny pokusné jaderné výbuchy francouzských atomových bomb. Francie zde v letech 19661996 prováděla atomové výbuchy, které vyvolaly vlnu odporu jak v samotné Polynésii, tak na celém světě.

Francie své testování atomových zbraní přesunula poté, co bývalá severoafrická kolonie Alžírsko vyhlásila samostatnost. Francie odmítla v roce 1963 dohodu o zákazu atmosférických pokusných výbuchů jaderných zbraní. Nukleární exploze v atmosféře otevřeně kritizoval např. laureát Nobelovy ceny míru Albert Schweitzer a odsoudila je v červnu 1972 i historicky první konference OSN o životním prostředí.[1]

Ve stejném roce zahájila protesty proti atomovým pokusům na Muruoa čerstvě vzniklá organizace Greenpeace. Nový Zéland a Austrálie vznesly obvinění proti Francii u mezinárodního soudu v Haagu pro omezování svobody navigace, letectví a výzkumu. V listopadu 1973 ohlásila Francie na jednání Valného shromáždění OSN ukončení jaderných výbuchů v atmosféře.

Postižení obyvatel v okolí[editovat | editovat zdroj]

Studie francouzských vědců ukázala, že v okolí se zvýšil výskyt rakoviny štítné žlázy. Výzkum založený na 239 případech rakoviny v oblasti probíhal tři roky a ukázal, že asi desetina případů rakoviny štítné žlázy je přímo způsobeno jadernými testy.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠUTA, Miroslav. 20 let od útoku na Rainbow Warrior - Francouzští atentátníci zůstali ve vězení jen 2 roky [online]. Britské listy, 11. července 2005 [cit. 2010-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-01. 
  2. lem. Jaderné testy zhoršily zdraví domorodců. Aktuálně.cz [online]. Economia, 4.8.2006 [cit. 2010-2-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]