Mumble

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mumble
Vývojář Thorvald Natvig
Aktuální verze 1.2.8, 1.2.9, 1.2.10 (5. únor 2014)
Operační systém Windows, Linux, OS X, iOS
Typ softwaru VoIP
Licence BSD licence
Web www.mumble.info

Mumble je open source program pro VoIP. Je určen především hráčům počítačových her a je podobný programům jako TeamSpeak nebo Ventrilo. Používá architekturu klient-server, takže uživatelé kteří spolu chtějí mluvit musí být připojeni ke stejnému serveru.

Cíl vývoje Mumble není vytvořit nejelitnější herní utilitu, ale vytvořit nejsociálnější. Cílem je vytvořit atmosféru a sociální interakci na LAN party. Mumble tak má velmi jednoduché administrační rozhraní a nejvíce vývojářského úsilí je věnováno kvalitě zvuku.

V roce 2007 neexistuje žádná statistika VoIP hráčů podle používaných programů. Ale protože je nový, má Mumble menší pokrytí trhu než jeho komerční konkurence.

Hierarchie kanálů[editovat | editovat zdroj]

Mumble server (zvaný murmur) má kořenový kanál a hierarchii kanálů pod ním. Uživatelé mohou spojovat kanály dohromady a vytvořit tak velké virtuální kanály. To je užitečné při velkých událostech kde máte malou skupinku mluvících uživatelů v kanálu, ale ti budou připojeni do běžného kanálu s ostatními uživateli aby slyšeli oznámení. To také dobře odpovídá týmovým hrám.

Každý kanál má také přidělenu množinu skupin a seznam ovládání přístupu která ovládá uživatelská oprávnění. Tento systém je celkem komplexní a umožňuje mnoho scénářů užití, tato komplexnost ho také dělá obtížně nastavitelným. Kanály taktéž nelze zaheslovat, tak jak je tomu u konkurenčního teamspeaku nebo u ventrilia.

Kvalita zvuku[editovat | editovat zdroj]

Mumble používá Speex nejen jako zvukový kodek, ale také pro redukci šumu a automatické nastavení zesílení.

Nevýhodou pro uživatele Windows XP bez ovladačů ASIA (patrně většina) je, že mumble v aktuální stabilní verzi 1.1.8 neumí potlačit echo (Cancel echo).

Mumble je optimalizován pro malé zpoždění pro rychlejší komunikaci.

Šifrování[editovat | editovat zdroj]

Od verze 1.1 funguje šifrování AES. 128bit pro hlas a 256bit pro data.

Překrytí[editovat | editovat zdroj]

Je zde integrované překrytí pro použití ve hrách. Překrytí ukazuje kdo mluví a ke kterým je připojen kanálům. Od verze 1.0 mohou uživatelé nahrát svého avatara který je při překrytí představuje, což vytváří mnohem osobnější zážitek.

Od verze 1.1 funguje překrytí s většinou DirectX 9 a OpenGL her na Windows a s OpenGL hrami na Linuxu. Ve verzi 1.2.0 přibyla podpora Directx 10.

Integrace serveru[editovat | editovat zdroj]

Mumble je navržen aby zapadl do existující sociální struktury hráčů. Jako takový se dá vzdáleně ovládat přes D-Bus. Lze vytvářet kanály, přesouvat uživatele a dokonce vytvářet nové virtuální servery.

Existuje příklad který ukazuje jak použít tuto integraci pro připojení serveru k serveru Battlefield 2 a automatické umísťování uživatelů do kanálu odpovídající týmu a skvadře. Další příklad ukazuje autentizaci připojujících se uživatelů pomocí phpBB databazí a tím zamezení duplicitních uživatelských jmen a hesel.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]