Mullet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Náčrtek účesu

Mullet, čti [malit], je forma mužského účesu oblíbeného zejména v 80. a 90. letech 20. století. Při tomto účesu jsou vlasy po stranách hlavy a na temeni ostříhány nakrátko a vzadu zůstávají dlouhé, většinou na ramena či na záda. Jedni z prvních průkopníků tohoto účesu byli zejména lidé z oblasti hudby a umění. Pro zajímavost například David Bowie, Paul McCartney či členové legendární rockové kapely Guns N' Roses. V České republice se účes stal populárním díky hokejistovi Jaromíru Jágrovi, proto se také účesu někdy říká „na Jágra“.[1] Další názvy jsou například „vokuhila“ (z němčiny), „čolek“, „deka“, „záclona“, „Bundesliga“, „zádovlas", „hauro", „tučňák“, „vpředu byznys, vzadu párty", „zvadlý záclony", „veverčí kožešina", „na Morkuse", nebo vulgárně „na debila“, na Moravě se též používá termín „na řidiče autobusu“.

Pravděpodobný vznik účesu je připisován profesionálním řidičům kamionů, kterým za jízdy padaly dlouhé vlasy do obličeje a tím jim znemožňovaly bezpečné řízení. Vhodným řešením bylo zachování dlouhých vlasů pouze v zadní části hlavy, kde už ve výhledu nepřekáží a zároveň zachovávají řidičský účes.

Účes se vyskytuje i v jiných formách např. skullet čti [skalit], při tomto účesu jsou vlasy v zadní části ponechány a temeno hlavy je vyholeno úplně. Tento účes vznikl tak, že lidé s účesem mullet začali plešatět, ale neustoupili od svého původního stylu. V České republice se účes stal populárním díky producentu Františku Janečkovi, nebo hudebníku a skladateli Ondřeji Hejmovi.

Ondřej Hejma s účesem Skullet

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jarda Jágr shodil deku z krku a zraje jako víno: Tyhle fotky s moderátorem z rádia dělí 17 let!. Super.cz [online]. 30. 5. 2014 [cit. 9. 6. 2016]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]