Muhammad uld Ghazuání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Muhammad uld Ghazuání
Muhammad uld Ghazuání
Muhammad uld Ghazuání
9. prezident Mauritánie
Úřadující
Ve funkci od:
1. srpna 2019
PředchůdceMohamed Ould Abdel Aziz
22. předseda Africké unie
Úřadující
Ve funkci od:
17. února 2024
PředchůdceAzali Assoumani
Stranická příslušnost
ČlenstvíUnion for the Republic
Equity Party

Rodné jménoمحمد ولد محمد اﺣﻤﺪ الشيخ الغزواني
Narození4. prosince 1956 (67 let)
Boumdeid
Francouzská Západní AfrikaFrancouzská Západní Afrika Francouzská Západní Afrika
Země Mauritánie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mohamed Ould Cheikh Mohamed Ahmed Ould Ghazouani (* 4. prosince 1956 Boumdeid) je mauritánský politik a od roku 2019 devátý prezident Mauritánie.

Mládí a politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve známé súfistické rodině v Mauritánii, kde jeho otec je duchovní vůdce maraboutického kmene Ideiboussat. Koncem sedmdesátých let se připojil k mauritánské armádě a pokračoval ve výcviku důstojníka na Královské vojenské akademie v Meknesu v Maroku. Získal zde bakalářský a magisterský titul z administrativy a vojenské vědy a několik vojenských kvalifikací a výcviků. Později byl povýšen na generála a ředitele národní bezpečnosti. V armádě se mu podařilo získat politický vliv jako spojenec budoucího prezidenta Mohameda Oulda Abdel Azize a byl jeho partnerem při svržení prezidenta Sidiho Mohameda Oulda Cheikha Abdallahi v roce 2008. Byl také členem Vojenské rady, která v roce 2005 svrhla bývalého prezidenta Maaouyu Oulda Sid'Ahmed Taya. V říjnu 2018 ho prezident Mohamed Ould Abdel Aziz jmenoval ministrem obrany.

Na začátku března 2019 oznámil svou kandidaturu na prezidenta republiky a 15. března rezignoval jako ministr obrany, aby se mohl zúčastnit volební kampaně. V prezidentských volbách v Mauritánii v roce 2019 vyhrál, i přes účast dalších pěti kandidátů, hned v prvním kole, protože dostal 52 % hlasů. Do úřadu byl uveden 1. srpna 2019.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]